Aromaterapia? Od wielu lat w medycynie stosuje się lecznicze działanie zapachowe olejków wytwarzanych z ziół i kwiatów. Odpowiednio dopasowane kompozycje pomagają w łagodzeniu bólu, stresu, dolegliwości psychicznych oraz wspierają inne dziedziny medycyny. W dzisiejszym artykule dowiesz się, co daje aromaterapia od A do Z i kiedy warto z niej skorzystać!

- Aromaterapia to naturalna metoda wspierania zdrowia i samopoczucia za pomocą olejków eterycznych.
- Olejek lawendowy, eukaliptusowy czy cytrusowy mogą działać relaksująco, pobudzająco lub wspomagać oddychanie.
- Bezpieczne stosowanie olejków wymaga rozcieńczenia i unikania kontaktu z oczami czy błonami śluzowymi.
- Regularne korzystanie z aromaterapii może pomóc w redukcji stresu, poprawie snu i ogólnej regeneracji organizmu.
Co to jest aromaterapia?
Aromaterapia to gałąź medycyny wykorzystująca naturalne właściwości lecznicze zawarte w olejkach eterycznych, pozyskiwanych z ziół i kwiatów. Ich głównym zadaniem jest poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego. Przyczyniają się także do znacznego polepszenia samopoczucia. Warto pamiętać o tym, że początki aromaterapii sięgają 2000 r p.n.e. To właśnie wtedy zaczęto korzystać z niej na Bliskim Wschodzie, gdzie zapalano kadzidła z dodatkiem olejku z drzewa sandałowego. Zabieg ten miał ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób infekcyjnych.
Aromaterapia na przeziębienie z powodzeniem stosowana jest również współcześnie. Wiele osób chętnie sięga po olejki eteryczne w czasie grypy i kataru. Inhalacje pomagają w nawilżaniu dróg oddechowych, udrażniają nos oraz ułatwiają usunięcie zalegającej wydzieliny, stając się ważnym wsparciem w czasie choroby. Z tego samego powodu doskonale sprawdza się przy tym aromaterapia na alergie, które objawiają się nieżytem nosa. Dowiedzmy się, co jeszcze daje aromaterapia!
Jakie jest najważniejsze zastosowanie olejków eterycznych?
Ciekawym sposobem na wykorzystanie właściwości olejków eterycznych pozostaje aromaterapia na migrenę. Przyjmuje się, że zabieg stymuluje układ limbiczny w mózgu, łagodząc napięcie i niepokój. W konsekwencji przyczynia się do zmniejszenia różnorodnych dolegliwości bólowych. Jest to także powód, dla którego aromaterapia na stres cieszy się ogromnym zainteresowaniem pacjentów. Odpowiednie kompozycje zapachowe na bazie lawendy, jaśminu, szałwii, bazylii, melisy oraz róży damasceńskiej, mogą łagodzić ból oraz zwiększyć poziom serotoniny, przy równoczesnym obniżeniu kortyzolu.
Szukasz sposobu na relaks? Chcesz kompleksowo zadbać o swoje dobre samopoczucie? Świetnym pomysłem może okazać się masaż z aromaterapią, który doskonale redukuje napięcie mięśniowe, przy jednoczesnym ukojeniu stresu.
Aromaterapia – jakie olejki na co stosować?
Na rynku znajdziemy szeroki wybór olejków stosowanych w czasie przeziębienia. Podczas choroby najlepiej sięgnąć po olejek mentolowy, tymiankowy oraz eukaliptusowy. Chcesz przeprowadzić aromaterapię na sen? Koniecznie wybierz olejki cytrusowe, lawendowe i jaśminowe. Na rynku znajdziesz również szeroki wybór olejków eterycznych, które łagodzą dolegliwości ze strony układu oddechowego. Właściwości takie wykazuje m.in. olejek tymiankowy, cząbru górskiego, tatarakowy, kopru włoskiego oraz arcydzięgla.
Jak przeprowadzić aromaterapię olejkami eterycznymi?
Aromaterapia to metoda terapeutyczna, która polega na wprowadzaniu olejków eterycznych przez drogi oddechowe oraz przez skórę. Należy pamiętać o tym, że produktów nie należy przyjmować doustnie. Można je wdychać, wąchać oraz dodawać do inhalacji. W przygotowaniu zabiegu przydatne mogą okazać się kominki i sauny aromaterapeutyczne. Bez problemu przeprowadzisz je także w warunkach domowych bez specjalistycznego sprzętu.
Często nakładane są przy tym w czasie masażów i leczniczych kąpieli, które można przygotować we własnej łazience. Olejki oraz ich właściwości wykorzystywane są dodatkowo w kosmetykach aromaterapeutycznych i mogą być stosowane w formie kompresów na skórę.