Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęstszych dermatoz o charakterze przewlekłym. Jej objawy wywołują silny dyskomfort oraz mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Co to jest atopowe zapalenie skóry i jak wygląda leczenie? Poznaj najważniejsze informacje na ten temat.

- Atopowa skóra jest nadwrażliwa, skłonna do suchości, podrażnień i swędzenia, dlatego wymaga regularnego nawilżania oraz ochrony przed czynnikami drażniącymi.
- Podstawą pielęgnacji skóry atopowej jest stosowanie emolientów, unikanie alergenów i delikatne oczyszczanie, aby wzmocnić barierę hydrolipidową i zmniejszyć ryzyko zaostrzeń.
Atopowe zapalenie skóry – co to za choroba?
Atopowe zapalenie skóry (inaczej AZS lub egzema) to przewlekła choroba zapalna skóry. Co ważne, występuje znacznie częściej u dzieci niż u dorosłych (co nie oznacza, że nie może się u nich pojawić). AZS charakteryzuje się silnym świądem oraz zmianami skórnymi. Typowe są także okresy zaostrzenia.
Atopia skóry bywa dość uciążliwa. Przy pomocy odpowiedniego leczenia i właściwej pielęgnacji wydłuża się jednak okresy remisji oraz minimalizują objawy. Kluczowa jest tu prawidłowa identyfikacja czynników intensyfikujących symptomy AZS. Objawy można co prawda skutecznie łagodzić, ale samej choroby nie da się wyleczyć.
Przyczyny AZS
Złożona etiologia to kolejna cecha, jaką posiada atopowe zapalenia skóry. Przyczyny rozwoju choroby są więc niezwykle różnorodne, a przez to trudne do uchwycenia. AZS wynika zazwyczaj ze skomplikowanych zależności między czynnikami genetycznymi i immunologicznymi, współwystępującymi z defektem bariery skórnej. Jakie są jeszcze przyczyny atopowego zapalenia skóry?
- czynniki genetyczne – ryzyko wystąpienia AZS wzrasta, jeśli ktoś w rodzinie zmaga się z alergią lub astmą,
- problemy z funkcjonowaniem układu odpornościowego – w przebiegu AZS obserwuje się zaburzoną reakcję układu immunologicznego na bodźce zewnętrzne,
- czynniki środowiskowe – objawy AZS zaostrza zanieczyszczone powietrze, wahania temperatury i pyłki,
- alergie pokarmowe – u dzieci AZS może być powiązane ze skazą białkową,
- układ hormonalny – aktywność hormonów może wpływać na nasilenie symptomów choroby.
Zaostrzenie atopowego zapalenia skóry często wiąże się również ze stresem oraz niewłaściwą pielęgnacją skóry. Podatność na alergeny i substancje drażniące wynika też z osłabionej bariery skórnej, która staje się sucha i podrażniona.

Objawy atopowego zapalenia skóry
Aby prawidłowo leczyć dermatozę, należy przede wszystkim zdiagnozować atopowe zapalenie skóry. Objawy tego schorzenia są zaś charakterystyczne i dotyczą zmian pojawiających się na skórze. Uwagę powinny zwrócić:
- sucha, pękająca i łuszcząca się skóra,
- uciążliwy świąd,
- zaczerwienienia,
- miejscowy obrzęk skóry,
- wysypka w postaci czerwonych grudek lub pęcherzyków,
- wzmożona wrażliwość skóry,
- strupy i pęcherze,
- jasne plamy spowodowane utratą pigmentacji.
Co ważne, w różnych miejscach na ciele może pojawić się atopowe zapalenie skóry. Jak wygląda to najczęściej? Wysypka jest zazwyczaj zlokalizowana w okolicach zgięć stawów (łokcie, kolana, kostki). Egzema pojawia się też często na twarzy, dłoniach i skórze głowy (czasami w kilku miejscach jednocześnie).
Jak wygląda leczenie AZS?
Co zrobić, aby złagodzić atopowe zapalenie skóry? Leczenie należy rozpocząć od wizyty u lekarza dermatologa. Po zdiagnozowaniu choroby specjalista przepisze odpowiednie leki i preparaty do stosowania miejscowego.
Sposób postępowania jest uzależniony od nasilenia objawów, a także stanu zdrowia pacjenta. Leki na AZS to zazwyczaj kortykosteroidy, leki immunopresyjne oraz przeciwhistaminowe. W celu redukcji stanu zapalnego lekarz może przepisać też maść sterydową lub zalecić fototerapię. Leczenie odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza i ma charakter objawowy.
Prawidłowa pielęgnacja skóry z AZS
Atopowa skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki niej można złagodzić przebieg choroby, a także poprawić kondycję skóry. W pielęgnacji skóry z AZS wykorzystuje się głównie emolienty, które pomagają utrzymać właściwe nawilżenie skóry. Należy pamiętać, że kosmetyki powinny być bezwonne oraz delikatne. W codziennej pielęgnacji sprawdzi się m.in. odpowiedni żel do kąpieli oraz krem do ciała. Gdzie je znajdziesz? Sprawdź ofertę AlmaMed – skuteczne i łagodne produkty do pielęgnacji skóry dotkniętej AZS przyniosą szybką ulgę.

Wiesz czym są emolienty?
Emolienty to substancje nawilżające i natłuszczające, które tworzą ochronną warstwę na skórze, pomagając zapobiegać utracie wody i chronić ją przed podrażnieniami. Są szczególnie polecane dla osób z suchą, wrażliwą, atopową lub skłonną do alergii skórą.
Emolienty zawierają różne substancje nawilżające, natłuszczające i okluzyjne, które pomagają zatrzymać wilgoć w skórze i odbudować jej barierę ochronną. Oto najważniejsze z nich:
Substancje nawilżające (humektanty) – przyciągają wodę do skóry:
- Gliceryna – intensywnie nawilża i wiąże wodę w skórze
- Kwas hialuronowy – zatrzymuje wodę i wygładza skórę
- Mocznik (urea) – nawilża, a w wyższych stężeniach działa złuszczająco
- Sorbitol – naturalny humektant, poprawiający elastyczność skóry
- Pantenol (prowitamina B5) – nawilża i łagodzi podrażnienia
Substancje natłuszczające – odbudowują warstwę lipidową:
- Olej kokosowy – działa nawilżająco, łagodząco i ochronnie
- Masło shea – regeneruje, chroni przed utratą wody i wygładza skórę
- Olej ze słodkich migdałów – bogaty w witaminy i kwasy tłuszczowe, odżywia skórę
- Olej jojoba – wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry
- Lanolina – silnie natłuszcza i regeneruje skórę