Biotyna to popularny składnik suplementów dbających o włosy, skórę i paznokcie. Jej zastosowanie jest jednak znacznie szersze. To witamina, która odpowiada za funkcjonowanie wielu narządów i układów. Jakie są właściwości biotyny i gdzie ją znajdziesz? Zapoznaj się z poniższym artykułem.
Co to jest biotyna?
Biotyna jest znana również jako witamina H lub B7. Należy do witamin z grupy B i została po raz pierwszy wyizolowana w 1935 roku. Podobnie jak pozostałe witaminy z grupy B, dobrze rozpuszcza się w wodzie. To organiczny związek chemiczny, który powszechnie występuje w przyrodzie. Jest produkowana przez niektóre rośliny, grzyby oraz glony.
Witamina H jest koenzymem różnych procesów zachodzących w organizmie. A to oznacza, że do jego prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest właśnie biotyna. Właściwości lecznicze witaminy wykraczają daleko poza wzmocnienie włosów – bez jej obecności niektóre enzymy nie mogą katalizować ważnych procesów. I dlatego warto dbać o jej właściwy poziom.
Właściwości biotyny
Na co działa biotyna? Witamina H bierze udział w syntezie białek i kwasów tłuszczowych. Jej funkcje to ponadto:
- wsparcie pracy układu nerwowego i immunologicznego,
- wpływ na regulację poziomu glukozy we krwi,
- uczestnictwo w przemianie węglowodanów i aminokwasów,
- zachowanie dobrego stanu błon śluzowych,
- pomoc w prawidłowym rozwoju psychicznym i fizycznym,
- dbanie o dobrą kondycję włosów, skóry i paznokci.
To właśnie ostatniej z wymienionych kwestii zawdzięcza swoją popularność biotyna. Działanie na włosy zostało zaś potwierdzone licznymi badaniami, m.in. przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. Dzięki niej pasma stają się gęstsze i mocniejsze, a także zmniejsza się ich wypadanie. Co jeszcze daje biotyna? Działanie na skórę wynika m.in. z faktu, że witamina H zawiera w swojej budowie cząsteczki siarki, które stanowią budulec skóry i włosów.
Źródła biotyny w pożywieniu
Podobnie jak w przypadku innych witamin, najlepszym sposobem na zadbanie o prawidłowy poziom w organizmie, jest dostarczanie ich razem z pożywieniem. Źródła biotyny są niezwykle zróżnicowane, dlatego nie będzie to zbyt trudne.
Zarówno mięso, warzywa, jak i ryby zatroszczą się o to, aby w organizmie znalazła się biotyna. Gdzie występuje naturalnie ? Warto spożywać m.in.:
- wątrobę wieprzową i drobiową,
- łososia i sardynki,
- marchew, kalafior i szpinak,
- rośliny strączkowe,
- mleko i jego przetwory,
- produkty pełnoziarniste,
- brązowy ryż,
- gotowane jajka.
Jak widać, w wielu produktach występuje biotyna. Naturalne źródła umożliwiają skomponowanie zbilansowanej diety.
Jak rozpoznać niedobór biotyny?
Nie ma jednoznacznie określonego dziennego zapotrzebowania na biotynę. Zgodnie z amerykańskimi normami, należy jednak spożywać od 25 do 100 mikrogramów witaminy H na dobę. Co jeśli źródło biotyny w postaci diety okazuje się niewystarczające? Niedobór biotyny rozpoznasz po:
- problemach skórnych, np. stanach zapalnych,
- nadmiernym wypadaniu włosów,
- bólach mięśni,
- zmęczeniu,
- gorszym samopoczuciu.
W przypadku wystąpieniu powyższych objawów należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi badania i zaleci odpowiednie postępowanie. Czasami niezbędna okazuje się suplementacja. Produkty z biotyną są dostępne w różnych formach, m.in. w kapsułkach lub w preparatach płynnych. W zależności od potrzeb można stosować suplementy z samą witaminą H lub dodatkiem innych, cennych witamin i minerałów. Popularne są choćby formuły skierowane przeciwko wypadaniu włosów, które poza biotyną dostarczają m.in. cynk oraz witaminy C i A.
A czy można przedawkować biotynę? Ze względu na to, że nie kumuluje się w organizmie i jest wydalana razem z moczem, jest uznawana za bezpieczną.
Zadbaj o właściwą podaż biotyny
Dlaczego w diecie powinna znaleźć się biotyna? Zastosowanie tej witaminy jest niezwykle istotne dla zdrowia i ogólnej kondycji organizmu. Pomoże też zadbać o urodę, wzmacniając włosy, skórę oraz paznokcie. I choćby z tego powodu, w przypadku niedoborów, potrzebne mogą okazać się produkty zawierające biotynę. Ich duży wybór znajdziesz w AlmaMed– biotyna w różnych dawkach lub w towarzystwie innych składników jest niezwykle łatwa w dopasowaniu do indywidualnych potrzeb.
Podsumowując biotyna odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i urody, zwłaszcza w kontekście skóry, włosów i paznokci. Jest niezbędnym składnikiem wspierającym metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów, co ma bezpośredni wpływ na naszą energię oraz funkcjonowanie komórek. Biotyna jest szczególnie wartościowa ze względu na swoje właściwości wspierające zdrowy wzrost włosów, zapobiegające ich wypadaniu i poprawiające ich strukturę. Regularne dostarczanie biotyny może również wzmocnić paznokcie, zapobiegając ich łamliwości i rozdwajaniu.
W kontekście zdrowia skóry biotyna wspiera jej nawilżenie, elastyczność i ogólną kondycję, pomagając w walce z suchą, podrażnioną skórą. Jej niedobory mogą prowadzić do problemów dermatologicznych, takich jak łuszczenie się skóry czy zmiany trądzikowe. Biotyna jest więc niezwykle ważna, ponieważ wpływa na procesy, które bezpośrednio kształtują nasz wygląd zewnętrzny, a jednocześnie wspiera podstawowe funkcje metaboliczne organizmu.