Migrena zaliczana jest do najczęściej występujących chorób neurologicznych. Napady objawów uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, pogarszając stosunki rodzinne oraz relacje zawodowe. WHO umieściła ją w pierwszej 20 chorób negatywnie wpływających na życie chorego. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak leczyć migrenę.

- Regularny tryb życia, unikanie stresu i identyfikacja wyzwalaczy to kluczowe elementy profilaktyki migreny.
- Suplementy takie jak magnez, witamina B2 i koenzym Q10 mogą pomóc zmniejszyć częstotliwość migren.
- Leki przeciwbólowe działają najlepiej, gdy zostaną przyjęte na początku ataku migreny.
Ból migrenowy – jak sobie radzić?
Migrena jest przewlekłą chorobą neurologiczną, która objawia się silnymi, napadowymi bólami głowy o pulsującym charakterze. Dolegliwościom bólowym towarzyszą dodatkowo nudności, wymioty, światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięki. Choroba rozwija się wskutek zaburzeń nerwowo-naczyniowych. Sam przebieg migreny i częstotliwość występowania ataków jest jednak wyjątkowo różnorodny i zmienny. Nasilenie objawów może zależeć m.in. od uwarunkowań genetycznych.
Jak złagodzić ból migrenowy? W przypadku wystąpienia ataku najczęściej zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych, wśród których należy wymienić kwas acetylosalicylowy, uchodzący za jeden z najskuteczniejszych preparatów na migrenę. Pomocny może okazać się również paracetamol, tryptan oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Chorzy z nudnościami powinni sięgać po leki przeciwwymiotne.
Leczenie migreny polega także na efektywnym zapobieganiu przyszłym nawrotom. Pacjenci cierpiący na częste i silne napady potrzebują przeważnie terapii farmakologicznej połączonej z psychoterapią. W zależności od charakteru i typu choroby lekarz może zadecydować o stosowaniu leków przeciwpadaczkowych, przeciwdepresyjnych oraz β-adrenolityków.
Do jakiego lekarza z migreną?
Cierpisz na migrenę? Zastanawiasz się jak leczyć uciążliwe dolegliwości? W pierwszej kolejności skonsultuj swój problem z neurologiem, który pomoże znaleźć najlepszy sposób na migrenę. Specjalista przeprowadzi pogłębiony wywiad kliniczny oraz zaleci przeprowadzenie badań diagnostycznych, które pomogą w rozpoznaniu rodzaju migreny. Warto pamiętać o tym, że kluczowe znaczenie dla powodzenia terapii ma współpraca lekarza z pacjentem. Chorzy powinni udzielić wyczerpujących informacji na temat częstotliwości i czasu trwania napadów, objawów towarzyszących, innych chorób przewlekłych oraz przyjmowanych leków.
Najskuteczniejsze domowe sposoby na migrenę
Domowe sposoby na migrenowy ból głowy obejmują przeważnie:
- Stosowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.
- W czasie ataku należy odpocząć w ciemnym i cichym pomieszczeniu.
- Jasne światło oraz dźwięki mogą nasilać uciążliwe objawy.
- Pomocny może okazać się także sen.
- Naturalne sposoby na migrenę obejmują również stosowanie ciepłych okładów, masaże głowy i okolic skroni oraz przeprowadzanie odpowiednio dobranej praktyki jogi.
U niektórych pacjentów ataki migreny związane są bezpośrednio ze zmęczeniem oraz stresem. W takiej sytuacji zadbaj przede wszystkim o odpowiednią dawkę odpoczynku oraz wypracowanie strategii radzenia sobie z emocjami. W codziennym życiu pamiętaj o aktywności fizycznej, aromaterapii oraz masażach, które mogą pomóc w rozładowaniu nadmiernego napięcia.
Profilaktyka migreny polega także na zapobieganiu występowania czynników, które mogłyby wyzwolić kolejny atak. Pacjenci powinni unikać stresu, nadmiernego zmęczenia oraz ekspozycji na gwałtowne zmiany pogody. Szkodliwy wpływ mogą mieć jednocześnie niektóre produkty spożywcze (np. czekolada oraz czerwone wino), przebywanie na dużych wysokościach, ostre światło oraz głód. Warto prowadzić dodatkowo dzienniczek napadów, który pomoże określić, jakie czynniki wpływają negatywnie na nasz organizm.
Naturalne wsparcie
Niekiedy zaleca się picie ziołowych naparów, na przykład z kozłka lekarskiego. Co jeszcze?
- Magnez – niedobory mogą nasilać migreny (np. cytrynian magnezu).
- Ryboflawina (witamina B2) – w dużych dawkach (np. 400 mg) może zmniejszać częstotliwość napadów.
- Koenzym Q10 – wspiera energię komórkową i może działać ochronnie na układ nerwowy.
- Zioła: np. Andrographis, miłorząb japoński, krwawnik (ostrożnie, nie każdy organizm toleruje).