Higiena w placówkach szkolnych. Wytyczne sanepidu.

Żyjemy w czasach, kiedy nasza świadomość i wiedza na temat zdrowia i higieny jest znacznie większa niż 20, a może i nawet 10 lat temu. Z tego też powodu obowiązują nas zasady i wytyczne uregulowane przez sanepid, które są zbiorem cennych informacji, mogących uchronić nas przed tragedią lub chorobą. Nie powinniśmy ich lekceważyć, a tym bardziej traktować jako nieuzasadnione ograniczenia. Wręcz przeciwnie. Funkcjonujemy w świecie, gdzie kontakt z drugim człowiekiem jest nieunikniony. Higiena w placówkach szkolnych, pracy, miejscach modlitwy, handlu i usług jest niezbędna. Tym bardziej jeśli pragniemy dbać i pielęgnować swoje zdrowie oraz osób z naszego otoczenia.

Higiena w placówkach szkolnych

Szkoła to drugi dom dla dzieci, młodzieży oraz pracowników placówki. To właśnie w tym miejscu zawierają pierwsze przyjaźnie, miłości, piękne wspomnienia. Niestety, ale przez brak właściwej higieny zarówno uczniów jak i osób tam pracujących, można ominąć wiele tych wspaniałych chwil. Z tego też powodu, przedstawimy Państwu podstawowe zasady przestrzegania czystości i higieny. Informacje zawarte w artykule będą cennymi wskazówkami, które zminimalizują ryzyko powstania choroby wywołanej przez wirusy lub bakterie.

Higiena w placówkach szkolnych. Środki, których nie może zabraknąć.

Obowiązkiem każdej szkoły jest stałe zaopatrzenie w podstawowe środki czystości. Zobowiązanie to jest mocno uzasadnione. Wystarczy przejść korytarzem, gdzie zobaczymy dziesiątki dzieci, które siedzą na ziemi z pokulonymi nogami, uczących się przed ważną kartkówką. Ta sama osoba podpierając się rękami o podłogę, wstanie i uda się do sklepiku po szybką przekąskę. Wśród tych dzieci, znajdzie się minimum jedna osoba, która po ludzku zapomni o obowiązku umycia rąk przed spożyciem posiłku. Świadomość młodzieży, a także liczenie się ze skutkami zaniedbania higieny, jest znacznie mniejsza niż u dorosłego człowieka. Dlatego też, rolą pracowników szkoły i rodziców jest zapewnienie odpowiednich środków, które zminimalizują czyhające na podopiecznych zagrożenia. Higiena w placówkach szkolnych powinna obowiązywać niemal w każdym pomieszczeniu, a przede wszystkim w toaletach, szatniach, salach lekcyjnych, pokojach nauczycielskich, świetlicach, salach gimnastycznych oraz stołówkach.

Higiena w placówkach szkolnych. Wytyczne sanepidu.

Zachowanie czystości to nie tylko regularne użytkowanie żelu antybakteryjnego lub czyste ubrania. To również zachowanie porządku w pomieszczeniach, które spełniają wszystkie wymogi higieniczne i sanitarne. Przygotowaliśmy dla Państwa zestaw podstawowych środków czystości, przydatnych w myciu wszelkich powierzchni.

Niezbędne artykuły.

Podłogi są miejscem najintensywniej użytkowanym, przez co stanowią źródło wielu zarazków. Pomimo obowiązku zmiany obuwia w szkole, zawsze znajdzie się gagatek, który sprytnie ominie ów obowiązek. Oprócz tego, szkoła jest placówką, która notorycznie odwiedzana jest przez rodziców, opiekunów, pracowników, którzy przynoszą różnego rodzaju nieczystości. Pomimo wysiłku osób sprzątających, ciężko jest doprowadzić podłogę do stanu sprzed jej otwarcia, kiedy korytarze są opustoszałe. Ponadto, podłogi są niestety często miejscem spożywania lunchu, nauki, obszarem gdzie tętni życie towarzyskie szkoły.

Przede wszystkim musimy pamiętać o systematycznej dezynfekcji ławek, krzeseł. Są miejsca, które szczególnie narażone są na zarazki. Należą do nich między innymi klamki, poręcze, ławki oraz włączniki światła, które wymagają dużej dokładności. To właśnie te miejsca niosą ze sobą najwięcej zarazków ponieważ są najczęściej użytkowane.

higiena w placówkach szkolnych

Toalety, w nich obowiązuje mycie osadów i usuwanie kamienia wapiennego, czyszczenie powierzchni armatury łazienkowej, mycie muszli klozetowej i innych powierzchni sanitarnych. Ponadto, należy cyklicznie udrażniać rury kanalizacyjne. Co więcej, zaleca się stosować środki dezynfekujące.

Higiena w placówkach szkolnych, a sanepid. Na co zwracać uwagę?

W teorii sanepid może skontrolować każde pomieszczenie, również schowek na urządzenia techniczne, archiwum czy obszar pod meblami. Weryfikacji obowiązkowo podlega wspominana już łazienka, kuchnia oraz stołówka. To właśnie tam przepisy są najbardziej zaostrzone. Oprócz czystości pomieszczeń i sprzętu, sprawdzane są daty ważkości stosowanych artykułów, zabezpieczenia przed uczniami w dostępie do nich.

Do obowiązkowych zadań sanepidu należy bezwzględnie kontrola:

  • Wody pitnej i wody użytkowanej w łazience i kuchni,
  • Powietrza, jego składu oraz wentylacji,
  • Czystość i higiena pomieszczeń,
  • Warunki żywienia zbiorowego.

Walka z bakteriami i wirusami wśród nauczycieli i uczniów

Higiena w placówkach szkolnych obowiązuje pracowników, uczniów oraz rodziców. Na korytarzach, salach lekcyjnych i gimnastycznych wszyscy powinni mieć dostęp do płynów antybakteryjnych. Tak samo w łazienkach nie powinno zabraknąć mydła, ręczników papierowych oraz papieru toaletowego. Dłonie jako narzędzie naszej pracy, cały czas dotykany nimi telefonu, długopisów, pieniędzy. Wystarczy chwila nieuwagi, aby dotknąć nimi języka lub nosa. Dlatego też, wiele szkół stosuje tabliczki informacje przypominające o obowiązkowej dezynfekcji i higienie. Ponieważ, im dłużej większe skupiska bakterii i wirusów przebywają na naszej skórze, tym większe ryzyko zachorowań. Jednak, jeśli często myjemy dłonie i dezynfekujemy produkty z których stale korzystamy, tym znacznie ograniczamy potencjalne zarazki, które czyhają na okazję. Znikome ilości zarazków nie są groźne dla naszego systemu odpornościowego, nie mają także zdolności do rozprzestrzeniania się.

Higiena w placówkach szkolnych. Wytyczne sanepidu.

Comments are closed.

Indywidualne podejście do klienta i jego potrzeb jest naszą niezmienną domeną. Wraz z doświadczeniem i pasją, budujemy Państwa zaufanie. Z troską o zdrowie i komfort każdego z Was.