Jak dezynfekować maseczki bawełniane?

W związku z panującą pandemią koronawirusa, od 16 kwietnia rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa, które mają na celu uchronić nas przed zarażeniem oraz rozprzestrzenianiem się wirusa. Do naszych obowiązków należy zasłanianie ust oraz nosa poprzez np. bawełniane maseczki o których higienie przede wszystkim powinniśmy pamiętać. Pojawia się więc pytanie, jak dezynfekować maseczki bawełniane, tak aby zachować ich skuteczność na dłużej? Istnieje wiele sposobów domowych oraz chemicznych, które zapewnią nam sterylność produktu, a przede wszystkim skuteczną ochronę.

SARS-CoV-2 jest niezwykle szybko rozprzestrzeniającym się wirusem, który w krótkim czasie doprowadził do pandemii. W wielu przypadkach, szczególnie u dzieci i młodych ludzi, przechodzi się go bezobjawowo. Dlatego też wskazana jest szczególna osłona dróg oddechowych, przez które w trakcie kichania lub kaszlu może dość do bezpośredniego zakażenia osób z naszego środowiska. Jednym z podstawowych sposobów ochrony zdrowia jak i zatrzymania koronawirusa, jest noszenie maseczek. Z każdym dniem stają się produktem powszechnie dostępnym.

Jak dezynfekować maseczki bawełniane?
Jak dezynfekować maseczki bawełniane?
Jak dezynfekować maseczki bawełniane?
Maseczki dla dzieci
Maska ochronna, czarna
Maska ochronna, niebieska
previous arrow
next arrow

Walka z koronawirusem

Nakaz noszenia maseczek i osłaniania dróg oddechowych, dotyczy osób przebywających na ulicach, w urzędach, strefie świadczenia usług, zakładach pracy. Człowiek dotyka swojej twarzy od kilkunastu do kilkudziesięciu razy na godzinę, przenosząc zarazki do oczu, nosa czy ust. Jest to istotny fakt, mającą wpływ na dokładne zabezpieczenie dolnej partii twarzy, ograniczając w ten sposób niepożądaną i bezwarunkową czynność. Oprócz podstawowej higieny osobistej, jak mycie i odkażanie dłoni, musimy pamiętać o przestrzeganiu czystości produktów z których bezustannie korzystamy. Telefony, ubrania, klucze są źródłem transportu bakterii, wirusów i drobnoustrojów do naszych domów i jedzenia które spożywamy.

Produktami o których higienie powinniśmy pamiętać, które idą na pierwszy front w walce z panującym koronawirusem, to bawełniane maseczki. Produkt cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na swoje wielorazowe zastosowanie, wygodę, a także w wielu przypadkach designerski wygląd. Jednak, aby zachować ich drogocenne właściwości, powinniśmy zaznajomić się z niezbędnymi metodami jak dezynfekować maseczki bawełniane, a także jak z nich korzystać, tak aby nam nie zaszkodziły i osobom w naszym otoczeniu.

Jak dezynfekować maseczki bawełniane?

Jak korzystać z maseczek wielokrotnego użytku?

Zaletą bawełnianych maseczek jest możliwość ich wielokrotnego użycia. Musimy jednak pamiętać, że nie dają one 100% ochrony przed zakażeniem. Przestrzegając odpowiednich środków ostrożności zminimalizujemy ryzyko dostania się szkodliwych cząsteczek do organizmu. Pierwszym warunkiem dezynfekcji produktu jest jego pranie po każdym użyciu, w temperaturze minimum 60 stopni przez około 40-50 minut. W trakcie noszenia maseczki musimy obserwować czy nie jest wilgotna, zbytnie zwilgotnienie negatywnie wpływa na skuteczność działania. Kolejnym czynnikiem jest sposób jej ściągania. Chwytamy za zewnętrzną warstwę, unikając kontaktu z partami które są szczególnie zagrożone jak nos czy usta. Pamiętajmy, że zużyty produktu wkładamy ostrożnie do foliowego woreczka. Przy dezynfekowaniu bawełnianych maseczek pamiętajmy o zakładaniu rękawiczek jednorazowych w trakcie ich wypakowywania z woreczka oraz wkładania bezpośrednio do pralki. Należy oczywiście pamiętać o odkażonych dłoniach w trakcie zakładania oraz ściągania produktu, a także sprawdzić czy zakrywa dokładnie nos i usta, nie zostawiając przerw pomiędzy buzią, a maseczką.

Jak dezynfekować maseczki bawełniane?

Jak skutecznie dezynfekować maseczki bawełniane?

Maseczki bawełniane oprócz prania w pralce, można dodatkowo dezynfekować przez przeprasowanie żelazkiem lub wyparzając produkt we wrzącej wodzie. Możemy także odkażać za pomocą środków antybakteryjnych o minimum 70% alkoholu. Spryskamy maseczkę ze wszystkich stron i poczekamy jak całkowicie wyschnie. Jest to sposób niezwykle szybki i prosty w zastosowaniu. Jednak wiąże się on wykorzystaniem dodatkowych środków o działaniu antybakteryjnym, które są niezbędne w codziennej higienie i nagłych sytuacjach. Często pojawia się pytanie, jak dezynfekować bawełniane maseczki bez konieczności użycia pralki lub detergentów, zużywających materiał. Odpowiedzią jest piekarnik, który ustawiamy na minimum 60 stopni, a maseczkę umieszczamy w naczyniu żaroodpornym na około 30 minut. Korzystając z maseczek wielokrotnego użytku oraz jednorazowych, pamiętajmy że samo ich noszenie nie uchroni nas przed zakażeniem jeśli nie będziemy dbali o dezynfekcję produktu i przestrzeganiu higieny osobistej lub innych nakazów, np. zachowanie odpowiednie odległości w kolejkach, ograniczenie kontaktu do osób z najbliższego grona.

Jak dezynfekować maseczki bawełniane?

Comments are closed.

Indywidualne podejście do klienta i jego potrzeb jest naszą niezmienną domeną. Wraz z doświadczeniem i pasją, budujemy Państwa zaufanie. Z troską o zdrowie i komfort każdego z Was.