Jak pomóc dziecku w ząbkowaniu

Ząbkowanie to trudny czas dla całej rodziny, który może być przyczyną wielu nieprzespanych nocy. Dziecko odczuwa silny ból, co manifestuje poprzez częsty płacz. Jak pomóc dziecku w ząbkowaniu? Poznaj sposoby, które przyniosą maluchowi szybką ulgę.

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?

Ząbkowanie to długi proces, podczas którego wyrzynają się zęby. Ze względu na dolegliwości, jakie wywołuje, bywa sporym wyzwaniem dla wszystkich domowników. I choćby z tego powodu warto wiedzieć, co na ząbkowanie u dzieci będzie pomocne. Kiedy możesz się spodziewać pierwszych zębów? Kalendarz ząbkowania wygląda następująco:

  • siekacze dolne (jedynki) – 4-6 miesiąc,
  • siekacze górne – ok. 7 miesiąca,
  • dwójki górne i dolne – 8-12 miesiąc,
  • zęby trzonowe górne i dolne – 12-16 miesiąc,
  • kły – 15-24 miesiąc,
  • drugie zęby trzonowe górne i dolne – 21-31 miesiąc.

Dokładny moment wyrzynania zębów to indywidualna sprawa. Zdarza się, że pierwszy ząb pojawia się w okolicach 1 roku życia.

Objawy ząbkowania u dziecka

Jak ulżyć niemowlakowi przy ząbkowaniu? Przede wszystkim należy prawidłowo rozpoznać moment wyrzynania się zębów. Niemowlęta komunikują się ze światem poprzez płacz, który może oznaczać głód, mokrą pieluszkę, ból, a nawet nudę. W chwili, kiedy korona zęba wyrzyna się przez otwór kostny, zaczyna pojawiać się silny ucisk na tkankę łączną, co powoduje ból. Dlatego w trakcie ząbkowania dziecko może być marudne i płaczliwe. Zanim podasz preparaty na ząbkowanie, sprawdź, czy u malucha pojawiły się również poniższe objawy:

  • opuchlizna i obrzęk dziąseł,
  • rozdrażnienie,
  • wkładanie paluszków do buzi,
  • zmniejszony apetyt,
  • luźne stolce,
  • intensywne ślinienie.

O wyrzynaniu się zębów może świadczyć też podwyższona temperatura oraz problemy ze snem. Zęby zazwyczaj wychodzą parami w kilkumiesięcznych odstępach.

Jak pomóc dziecku w ząbkowaniu?

Podczas ząbkowania warto zatroszczyć się o jak największy komfort dziecka. Kluczowe jest uśmierzanie bólu oraz łagodzenie typowych dolegliwości, takich jak uporczywe swędzenie. Jakie są domowe sposoby na ząbkowanie u niemowlaka? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Naturalne gryzaki

Dość popularny sposób na bolesne ząbkowanie to gryzak, który pomoże uporać się ze swędzącymi dziąsłami. Aby wykazywał właściwości przeciwbólowe, warto nieco go schłodzić w lodówce. Jeśli preferujesz naturalne metody, możesz zastąpić gryzak twardym warzywem, takim jak np. marchewka. Pamiętaj, aby gryzak lub warzywo było schłodzone, ale nie lodowate. Zbyt duża różnica temperatur spowoduje skurcz naczyń krwionośnych i narazi dziecko na jeszcze większy ból.

Żele na ząbkowanie

Jeśli maluch źle znosi ząbkowanie, możesz zaopatrzyć się w gotowe preparaty, zawierające naturalne ekstrakty. Pomocny będzie np. bezpieczny żel na ząbkowanie zawierający kwas hialuronowy, aloes, rumianek lub ksylitol. Szczególnie pożądany jest ostatni z wymienionych składników, który wykazuje przy okazji działanie przeciwpróchnicze. Należy unikać z kolei środków znieczulających lub preparatów na bazie alkoholu, lidokainy, benzokainy i salicylanu choliny.

Napar z rumianku

Naturalne sposoby na ząbkowanie, które są stosowane od pokoleń to przecieranie dziąseł naparem z rumianku (działa łagodząco i przeciwbakteryjnie). Należy w tym celu zanurzyć pieluszkę tetrową w naparze z rumianku, a następnie zamrozić. Po wyjęciu jej z zamrażarki odczekaj, aż pieluszka zmięknie i przecieraj nią dziąsła.

Masaż dziąseł

Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu w nocy? Zaopatrz się w specjalną, silikonową nakładkę na palec z niewielkimi wypustkami. Wykorzystaj ją do przeprowadzenia masażu, a następnie przetrzyj dziąsła rumiankiem. Uśmierzysz w ten sposób ból oraz złagodzisz świąt. Warto mieć taki zestaw pod ręką, trzymając go np. na stoliku nocnym.

Naturalne sposoby przyniosą szybką ulgę

Stosując powyższe sposoby na wyrzynające się zęby, poprawisz komfort malucha oraz sprawisz, że ząbkowanie nie będzie takie straszne. Pamiętaj więc, aby zaopatrzyć się wcześniej w odpowiednie preparaty, zioła i akcesoria. A znajdziesz je w AlmaMed. Wypróbuj naturalne żele i kolorowe zabawki na ząbkowanie. Dzięki nim samopoczucie dziecka będzie znacznie lepsze.

jak pomóc dziecku w ząbkowaniu?

FAQ – masz pytanie?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *