Recepta na zdrowie i doskonałe samopoczucie to zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, zdrowy sen oraz profilaktyka. Jakie badanie wykonywać profilaktycznie? Sprawdź kompleksową listę.

- Regularne badania profilaktyczne pozwalają wykryć choroby we wczesnym stadium i zwiększają szanse na skuteczne leczenie. Pamiętaj o suplementacji.
- Podstawowe badania, takie jak morfologia krwi, badanie moczu i poziom cukru, warto wykonywać raz w roku.
- Niektóre badania profilaktyczne, np. cytologia, mammografia czy badania krwi, są refundowane przez NFZ.
- Nawet jeśli nie odczuwasz żadnych objawów, profilaktyka jest kluczowa dla utrzymania zdrowia i zapobiegania poważnym schorzeniom.
Dlaczego należy wykonywać badania profilaktyczne?
Istnieje sporo chorób, które rozwijają się w organizmie, nie dając wyraźnych objawów. Oznacza to, że kiedy pojawią się ich symptomy, schorzenie może już rozprzestrzenić się w tkankach. I choćby z tego powodu warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne.
Odpowiednia profilaktyka pozwoli również na ocenę stanu zdrowia. Mając wiedzę na temat kondycji organizmu, łatwiej wdrożysz rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb, chroniąc się w ten sposób przed różnymi zagrożeniami.
Jakie badania i jak często robić?
Jakie badania zrobić, żeby sprawdzić stan zdrowia? Poza standardową morfologią, istnieje cała lista badań, które należy przeprowadzać regularnie. Co to za badania i jak często je wykonywać? Oto wykaz najistotniejszych:
- badanie moczu – raz do roku,
- USG jamy brzusznej – co 3-5 lat,
- RTG klatki piersiowej – co 5 lat,
- wizyta u stomatologa – co rok.
Istnieją też rodzaje badań profilaktycznych dedykowane określonej płci. W przypadku kobiet jest to wizyta u ginekologa z cytologią i USG dopochwowym (raz w roku) oraz samobadanie piersi (raz w miesiącu między 6 a 9 dniem cyklu). Panowie powinni z kolei pamiętać o badaniu proktologicznym (co 2 lata w wieku 20-49 lat i co roku powyżej 50 roku życia). Badanie kontrolne jąder przeprowadzane przez lekarza należy wpisać do kalendarza co 3 lata, zaś samobadanie co pół roku.
Badania, krwi, które warto wykonywać regularnie
Profilaktyka obejmuje również badania krwi. Jak często je wykonywać? W przypadku zdrowych osób do 30 roku życia zaleca się, aby przeprowadzać je raz na 2 lata. Po przekroczeniu tej granicy, należy zaplanować wizytę w laboratorium raz na rok, żeby wykonać podstawowe badanie krwi. Co obejmujetakie badanie? Poniżej znajdziesz szczegółowy wykaz.
Morfologia
Badania ogólne krwi to przede wszystkim morfologia. Jest to badanie, które określa skład i liczebność poszczególnych rodzajów krwinek. Dzięki niemu poznasz swój stan zdrowia, a także dowiesz się m.in. czy w organizmie toczy się stan zapalny. Morfologia pozwala też wykryć zaburzenia hematologiczne i niedokrwistość.
Lipidogram
Jednym z ważniejszych badań profilaktycznych krwi jest też lipidogram. Do czego służy? Dzięki niemu można ocenić stężenie różnych rodzajów tłuszczy obecnych w próbce krwi. Odpowiednie proporcje pomiędzy tłuszczami są ważne m.in. dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego.
Glukoza
Sprawdzenie stężenia glukozy we krwi (na czczo) pozwala ocenić ryzyko rozwoju cukrzycy. Jeśli poziom glukozy nie mieści się we wskazanych normach, zwykle niezbędne są szczegółowe badania krwi, czyli tzw. krzywa cukrowa.
Próby wątrobowe
Próby wątrobowe to grupa kilku parametrów krwi, które umożliwiają wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby. Co wchodzi w skład badania? Jest to przede wszystkim pomiar ALT, AST, fosfatazy alkalicznej, GGTP, bilirubiny całkowitej i albuminy.
Hormony tarczycy
Jakie badania krwi warto zrobić? Hormony tarczycy wpływają na cały organizm. Dlatego podczas badań profilaktycznych należy też sprawdzić TSH, ft3 i ft4. Pomoże to zaś w wykryciu niedoczynności lub nadczynności tarczycy.
Kwas moczowy
Nadmiar kwasu moczowego prowadzi do rozwoju choroby nazywanej dną moczanową. Dzięki szybkiemu wykryciu hiperurykemii można wdrożyć odpowiednie leczenie i zminimalizować ryzyko wystąpienia pełnoobjawowej postaci choroby.
Witamina D
Prawidłowy poziom witaminy D jest ważny m.in. dla układu odpornościowego. Jej niedobory są powszechne w sezonie jesienno-zimowym. Przed wdrożeniem suplementacji należy jednak sprawdzić, czy (i w jakim zakresie) niezbędna jest suplementacja.
Dbaj o swoje zdrowie na co dzień
Profilaktyka to niezwykle ważny element zdrowego stylu życia. Dlatego należy regularnie wykonywać m.in. podstawowe badanie krwi. Co może wykryć takie badanie? Zaburzenia w pracy różnych układów, nadmiary lub niedobory istotnych związków oraz wiele innych. Pamiętaj, że badania należy skonsultować z lekarzem. Jeśli wyniki wykażą zaś niedobory, konieczna może być suplementacja. Niezbędne do tego produkty znajdziesz w AlmaMed.
