Koncentrator tlenu. Na co zwrócić uwagę?

Wielokrotnie słyszeliśmy, nie mogę żyć bez słodyczy, papierosów lub kawy. Jednak słowa te nabierają głębszego sensu, kiedy mówimy o powietrzu, a dokładniej o tlenie. Aktywuje on szereg działań w naszym organizmie, bez których nie moglibyśmy istnieć lub sprawie funkcjonować. Jednak czy wystarczająco doceniamy jego właściwości i ciężką pracę? Wybierz się na spacer w otoczeniu natury, stań, weź głęboki oddech, a następnie wypuść spokojnie powietrze. Następnie, powtórz czynność kilka razy. Z pewnością czujesz, jak odprężająco i regenerująco działa na Ciebie ta prosta technika. Niestety, ale nie każdy może się cieszyć taką swobodą. Składa się na to wiele czynników, jak np. wysokie zanieczyszczenie powietrza, choroby układu oddechowego, schorzenia kardiologiczne oraz onkologiczne. Na szczęście, wraz z rozwojem technologii, rozpoczęto badania nad urządzeniem jakim jest koncentrator tlenu. Jest to urządzenie wykorzystywane w tlenoterapii, a więc metodzie, dzięki której dostarczamy w prosty sposób naszemu organizmowi drogocennego pierwiastka.

Koncentrator tlenu. Na co zwrócić uwagę?

Działanie tlenu w naszym organizmie:

 • Bierze pierwszorzędny udział w oddychaniu komórkowym i redystrybucja energii,
 • Następnie, otrzymana energia aktywuje i napędza pracę serca, mięśni, krwi oraz mózgu,
 • A więc czym więcej tlenu, tym lepiej i efektywniej funkcjonujemy,
 • Jego właściwy poziom wpływa korzystnie na naszą koncentrację oraz samopoczucie,
 • Ponadto, obniża stres i wzmacnia układ odpornościowy.

Skutki deficytu tlenu w organizmie:

 • Zatruwa organizm toksynami,
 • Zakłóca pracę i wydolność organizmu,
 • Upośledza proces wentylacji płuc,
 • Przyczynia się do rozwoju komórek rakowych.

Co to jest koncentrator tlenu?

W najprostszym tłumaczeniu, koncentrator tlenu jest specjalistycznym urządzeniem medycznym, którego priorytetowym zadaniem jest dostarczanie pacjentowi tlenu. Stosowany jest w tlenoterapii, a wiec zabiegu który ma na celu zniwelować objawy duszności u pacjenta, przede wszystkim poprzez dostawę powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu. W pierwszej kolejności koncentrator tlenu uzyskuje z otoczenia powietrze, które zawiera ok. 21 % tlenu. Następnie, ulega ono skoncentrowaniu i nasyceniu. W wyniku tego procesu otrzymuje się zwiększoną dawkę tlenu, nawet o zawartości 90%.

koncentrator tlenu

Powietrze, które pobiera koncentrator tlenu, przechodzi przez specjalne filtry. Kolejno trafia do cylindrów zawierających zeolit, który absorbuje azot. Finalnie, otrzymana dawka tlenu przekazywana jest pacjentowi i może być możliwie najwyższa. Ponadto, uzyskane powietrze jest dodatkowo nawilżane.

koncentrator tlenu

Kiedy stosować koncentrator tlenu?

Tlenoterapię za pomocą koncentratora tlenu zalecamy pacjentom cierpiącym na niewydolność oddechową. Dzieli się ona na ostrą, którą tworzą wszelkie infekcje i urazy, a także przewlekłą, np. POChP. Dolegliwość ta często znajduje przyczynę w zmianach miąższowych płuc. Oprócz dolegliwości układu oddechowego, koncentrator tlenu sprawdza się w przypadku schorzeń kardiologicznych oraz onkologicznych.

koncentrator tlenu

Ponadto, usprawnia pracę układu oddechowego, a więc podnosi sprawność fizyczną. Właściwa ilość przyjmowanego tlenu, minimalizuje również stres, objawy depresji oraz stany lękowe. Urządzenie stosujemy również pomocniczo w rehabilitacji, w czasie menopauzy, a także w przypadku wszelkich alergii. Przez wielu specjalistów koncentrator tlenu zalecany jest pacjentom, którzy cierpią na przewlekłe zmęczenie, bezsenność, migrenowe bóle głowy, itd.

Sądząc po bogatych właściwościach koncentratora tlenu, nasuwa się myśl „muszę to mieć!”. Jednak pamiętajmy o tym, że jest to urządzenie medyczne. Zanim dokonamy zakupu powinniśmy, w pierwszej kolejności, skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub prowadzącym. Jak w każdym leczeniu, także i w tlenoterapii istnieją przeciwwskazania do jej wykonywania, mimo, że jest to proces leczenia naturalnego.

Jaki koncentrator tlenu wybrać?

Wybór koncentratora tlenu nie jest prostym zadaniem. Składa się na to kilka czynników. Po pierwsze, rynek urządzeń medycznych stale się rozwija, kreując nowsze i praktyczniejsze rozwiązania. W wyniku czego, powstała masa urządzeń, a czym szerszy wybór tym mamy większy problem z podjęciem decyzji. Po drugie, zakup koncentratora tlenu nie należy do najtańszych. Dlatego też, podchodzimy do tematu z rozsądkiem, analizując produkty i ich wszystkie właściwości. Po trzecie, musimy dobrać aparat pod indywidualny tok leczenia i zapotrzebowania. Na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę przed kupnem? Oto kilka wskazówek:

Koncentrator tlenu. Na co zwrócić uwagę?
 • Zwróć uwagę na to, jakie jest stężenie tlenu, który wykorzystywany jest w procesie tlenoterapii.
 • Zastanowić się, jaki koncentrator tlenu będzie idealny dla naszego trybu życia.
 • Należy sprawdzić wszystkie parametry techniczne.
 • Zadać sobie pytanie jaka opcja zasilania aparatu będzie dla nas najwygodniejsza.
 • Po konsultacji ze specjalistą, dobrać urządzenie pod indywidualne preferencje oraz metodę leczenia.

Rodzaje koncentratora tlenu.

 • Stacjonarny – urządzenie przystosowane jest do domowego użytku lub na terenie placówek zdrowia, jak szpitale, przychodnie. Przeważnie posiada on większe gabaryty i jest nieco cięższy niż wersja mobilna. Ponadto, charakteryzuje się większą wydajnością oraz skutecznością. Co więcej, na rynku coraz częściej pojawiają się koncentratory, które zachwycają Nas swoim designem, idealnie komponującym się w nowoczesne oraz klasyczne wnętrza.
 • Przenośny – przeznaczony jest dla pacjentów, którzy potrzebują dostępu do wysoko stężonego tlenu, również poza domem. Mobilny aparat jest lżejszy oraz posiada mniejsze rozmiary. Urządzenie jest na baterie/ akumulator, dlatego też powinniśmy pamiętać o czasie pracy aparatu. Umożliwiają one bezproblemowe funkcjonowanie w społeczeństwie.

Jak używać koncentratora tlenu?

Zanim przystąpimy do tlenoterapii, powinniśmy również zaopatrzyć się w pulsoksymetr. Proste i uniwersalne urządzenie medyczne, popularnie wykorzystywane do pomiaru natlenienia krwi użytkownika. Dokładnie bada poziom natlenienia krwi tętniczej, a więc i całego organizmu, wskazując poziom saturacji. Powszechnie wykorzystywany przez pacjentów korzystających z koncentratora tlenu, ciepiących na zaburzenia oddychania, zmagających się z chorobami układu oddechowego, jak np. POChP. Prawidłowa zawartość tlenu we krwi wynosi 95% i więcej.

W tlenoterapii, najlepiej jest zastosować tzw. wąsy tlenowe, a więc cewnik do podawania tlenu. Są wygodne dla pacjenta, a przede wszystkim nie utrudniają rozmowy, przyjmowania posiłków i płynów. Maskę tlenową stosujemy w przypadkach, kiedy użytkownik ma problem z oddychaniem przez nos.

Poziom przepływu tlenu na panelu koncentratora, a także częstotliwość i długość terapii, powinna być skonsultowana uprzednio z lekarzem rodzinnym lub prowadzącym.

Comments are closed.

Indywidualne podejście do klienta i jego potrzeb jest naszą niezmienną domeną. Wraz z doświadczeniem i pasją, budujemy Państwa zaufanie. Z troską o zdrowie i komfort każdego z Was.