Rollery do masażu. Cud dla Twojej skóry.

Rollery czyli tzn wałki do masażu stanowią podstawowy element wyposażenia każdego gabinetu fizjoterapeutycznego. Świetnie sprawdzają się także w warunkach domowych oraz w codziennym życiu sportowców. Służą do rozluźniania i uelastyczniania mięśni, zwiększenia ruchomości tkanek oraz poprawy krążenia. Już dziś dowiedz się, jak wykorzystać roller do ciała!

roller

Dlaczego warto stosować rollery do masażu?

Rolki przeznaczone są do samodzielnego przeprowadzania masażu mięśniowo-powięziowego. Powięzi to elastyczne tkanki naszego organizmu, które odpowiadają za przenoszenie i absorpcję siły. Regularne stosowanie wałków ułatwia zachowani ich optymalnej elastyczności i nawodnienia. W ten sposób skutecznie pozbędziemy się zrostów, rozluźniając jednocześnie napięte mięśnie. Rollery przyspieszają regenerację tkanek oraz chronią nas przed występowaniem dolegliwości bólowych. Świetnie sprawdzą się jako element fizjoterapii, dopełnienie treningów sportowych oraz sposób na profilaktykę zdrowia układu ruchu.

Rollmasaż domowy pomaga przy tym rozbijać zgrubienia tkanki łącznej, wspierając produkcję kolagenu. Zmniejsza tym samym ryzyko wystąpienia urazów i kontuzji. Co więcej, wałki do masażu poprawiają krążenie krwi i limfy, pozwalając na szybsze wydalanie toksyn z organizmu. Regularne ćwiczenia korzystnie wpłyną również na wygląd naszego ciała. Roller do masażu cellulitu skutecznie wygładzi i uelastyczni skórę na udach i pośladkach. Wykazuje ponadto dodatkowe działanie odprężające i relaksujące, umożliwiając zmniejszanie stresu i napięcia nerwowego.

Rollmasaż – jak korzystać w warunkach domowych?

Jaki roller wybrać? Na rynku znajdziemy szeroki wybór wałków. Najczęściej dzielimy je na:

Gładkie

wykorzystywane są głównie po treningu. Zmniejszają napięcie mięśni, uelastyczniają powięzi oraz przyspieszają regenerację. Co więcej, redukują ryzyko wystąpienia zakwasów i kontuzji.

Z wypustkami

stymulują dodatkowo krążenie oraz ułatwiają usuwanie toksyn z organizmu. Początkowo ich użytkowanie może sprawiać lekki dyskomfort. Podczas zakupów warto wziąć pod uwagę twardość wałka, która wpływa na intensywność rolowania.

Nie wiesz, jak używać rollera? Mniej doświadczeni użytkownicy powinni rozpocząć ćwiczenia od średniego nacisku, który można stopniowo zwiększać. Zadbaj o to, aby rolowanie przebiegało powoli i spokojnie. Ogranicz gwałtowne ruchy. Należy jednocześnie zatrzymywać się na kilka sekund w bardziej napiętych miejscach, których nacisk powoduje bolesność. Jeśli jednak dyskomfort jest zbyt duży, zacznij od rozluźniania okolicznych partii mięśni. Nie powinno się przy tym rolować kości.

Chcesz zacząć wykonywać rollmasaż? Jak często powtarzać zabiegi? Trenerzy rekomendują rolowanie ciała po każdym treningu. Przerwy między kolejnymi sesjami powinny wynosić jednak od 24 do 48 godzin. Po ćwiczeniach zadbaj dodatkowo o relaks oraz nawodnienie.

Rollmasaż – przeciwwskazania

Warto pamiętać o tym, że opisywana forma terapii nie jest przeznaczona dla każdego. Z automasażu mięśniowo-powięziowego należy zrezygnować w czasie gorączki i infekcji organizmu. Wśród przeciwwskazań wymienia się także:

  • świeże rany, skaleczenie oraz blizny pooperacyjne,
  • złamania,
  • nowotwory,
  • tętniaki,
  • nieunormowaną cukrzycę,
  • osteoporozę.

Przeciwskazanie mogą stanowić również stany zapalne skóry, niektóre choroby dermatologiczne oraz nadwrażliwość cery, która będzie powodować bolesność w czasie ćwiczeń. Jeśli masz problem z samodzielnym zaplanowaniem treningów, skonsultuj się z fizjoterapeutą, który nauczy Cię odpowiedniej techniki rolowania oraz stwierdzi ewentualne przeciwwskazania.

roller i masowanie nóg

FAQ – masz pytanie?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *