Miażdżyca bywa nazywana „najczęstszym zabójcą ludzkości”. Jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. Tylko w Polsce cierpi na nią ok. 700 tys. osób, a każdego roku prowadzi do śmierci nawet 60 tys. pacjentów. Co ważne, miażdżyca często dotyka kończyny. Jak objawia się miażdżyca kończyn? Dowiesz się tego w poniższym artykule.
Miażdżyca kończyn – co to za choroba?
Miażdżyca kończyn dolnych to potoczna nazwa miażdżycy tętnic kończyn dolnych, czyli choroby dotykającej tętnice obwodowe. Polega ona na stopniowym zwężaniu tętnic znajdujących się w dolnych kończynach, czego skutkiem jest ograniczony przepływ krwi do nóg. Dzieje się tak na skutek odkładania złogów cholesterolu w tętnicach. Są to tzw. blaszki miażdżycowe, które w miarę postępu choroby pogrubiają się oraz tworzą zwężenia tętnic. Do czego prowadzą zmiany miażdżycowe? Objawy polegające na utrudnionym przepływie krwi sprawiają, że do mięśni i tkanek dociera coraz mniej tlenu oraz składników odżywczych. A to powoduje, że może dojść nawet do niedokrwienia kończyny.
Jakie objawy mogą wskazywać na miażdżycę kończyn?
Jak objawia się miażdżyca kończyn dolnych? Niestety na początku choroba nie jest łatwa do zauważenia. Pierwsze objawy miażdżycy nóg
to zazwyczaj zmęczenie odczuwane w kończynach podczas chodzenia lub wykonywania wysiłku fizycznego. Często nie budzą one większego niepokoju, dlatego bywają ignorowane. Jak więc rozpoznać, że pojawiła się miażdżyca kończyn dolnych? Objawy, które znajdziesz poniżej, powinny skłonić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem.
Objawy miażdżycy w nogach
W początkowej fazie miażdżycy można zazwyczaj zaobserwować zaburzenie czucia w obrębie kończyn dolnych. Charakterystyczne są również następujące symptomy:
- drętwienie i mrowienie nóg,
- zimne stopy nawet w upalne dni,
- obrzęki kończyn,
- chromanie przestankowe.
Ostatni z wymienionych objawów to ból odczuwany w trakcie wysiłku i ustępujący po odpoczynku. Objawy miażdżycy w stopach to poza tym owrzodzenia oraz trudno gojące się rany. Jeśli będą się nasilać, może dojść do rozwoju owrzodzenia przewlekłego lub zgorzeli kończyny.
Psychiczne objawy miażdżycy
Warto wiedzieć, że miażdżyca wpływa też na funkcjonowanie psychofizyczne. Dlaczego? Zaburzenia w prawidłowym przepływie krwi przekładają się na trudności w tłoczeniu krwi do mózgu. W związku z tym mogą wystąpić takie objawy miażdżycy kończyn dolnych jak:
- dekoncentracja,
- problemy z pamięcią,
- zaburzenia snu,
- drażliwość.
Konsekwencje dla samopoczucia są niezwykle poważne. Według niektórych badań występuje bowiem związek między miażdżycą, a depresją u osób starszych.
Zmiany miażdżycowe w tętnicach kończyn górnych.
Zmiany miażdżycowe w kończynach górnych są zazwyczaj zlokalizowane w tętnicy podobojczykowej i pniu ramienno-głowowym. Jakie symptomy świadczą o tym, że rozwija się miażdżyca kończyn górnych? Objawy, których lepiej nie ignorować to m.in.:
- zimne ręce,
- opuchlizna,
- bóle rąk,
- drętwienie kończyny.
Nieco rzadziej spotykane objawy miażdżycy kończyn górnychto zmiany skórne, takie jak zgrubienia w zgięciu łokcia.
Czynniki ryzyka w rozwoju miażdżycy kończyn
Miażdżyca tętnic kończyn może być wynikiem predyspozycji genetycznych. Na jej rozwój wpływają też liczne czynniki środowiskowe. Należą do nich przede wszystkim:
- otyłość,
- hiperlipidemia,
- wysokie stężenie trójglicerydów we krwi,
- stosowanie używek,
- spożywanie żywności zawierającej tłuszcze trans.
Dlatego tak niezwykle ważne jest stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety. Dbanie o prawidłowy profil lipidowy może znacząco ograniczyć ryzyko rozwoju miażdżycy. Istotna jest też aktywność fizyczna oraz unikanie spędzania czasu w pozycji siedzącej.
Jak zapobiegać miażdżycy kończyn?
Co zrobić, aby nie pojawiły się objawy miażdżycy rąk i nóg? Poza dietą oraz farmakoterapią (jeśli została zalecona przez lekarza), możesz wspomagać się naturalnymi środkami. Należą do nich ekstrakty i wyciągi z takich roślin jak m.in. czosnek, ostropest plamisty, karczoch zwyczajny, zielona herbata. Jeśli szukasz ziół lub suplementów, które mogą stanowić wsparcie w walce z miażdżycą, sprawdź ofertę AlmaMed. Pamiętaj też, że o sposobie leczenia zawsze powinien decydować lekarz.
Kluczowym elementem jest zmiana nawyków żywieniowych. Dieta bogata w błonnik i zdrowe tłuszcze, jak te znajdujące się w oliwie z oliwek, orzechach, nasionach czy tłustych rybach (bogatych w kwasy omega-3), wspomaga zdrowie naczyń krwionośnych i zmniejsza stan zapalny. Spożywanie większej ilości warzyw, owoców oraz pełnoziarnistych produktów dostarcza organizmowi niezbędnych składników, które pomagają obniżać poziom cholesterolu.
Równie ważna jest regularna aktywność fizyczna, która przyczynia się do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu (LDL) i podniesienia poziomu „dobrego” cholesterolu (HDL). Aktywność taka jak spacery, jogging, pływanie czy jazda na rowerze wspiera zdrowie serca, poprawia krążenie oraz pomaga kontrolować wagę, co jest istotne w profilaktyce miażdżycy.
Naturalne metody walki z miażdżycą są skuteczne w profilaktyce i wsparciu leczenia, jednak regularna kontrola lekarska pozostaje kluczowa, zwłaszcza w przypadku osób z grupy ryzyka.