Profilaktyka nowotworu piersi

Rak piersi zaliczany jest do najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Szacuje się, że każdego roku dotyka nawet 1,5 miliona kobiet na całym świecie. Prowadzi do 400 tys. zgonów każdego roku. Wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa szansę na wyleczenie i pełny powrót do zdrowia. Właśnie dlatego, tak ważna staje się odpowiednia profilaktyka. Już dziś dowiedz się, jak zapobiec rakowi piersi!

Rak piersi – profilaktyka

Profilaktyka nowotworu piersi umożliwia szybkie wykrycie choroby we wczesnym stadium rozwoju, dając tym samym szansę na wyleczenie i powrót zdrowia. Warto pamiętać o tym, że rak piersi w początkowych fazach jest w 100% uleczalny. Na czym polega profilaktyka raka piersi? Każda kobieta powinna pamiętać o regularnym przeprowadzaniu samobadania. Uwagę pacjentki powinny zwrócić guzki i zgrubienia wyczuwane w piersiach oraz pod pachami. Do lekarza należy zgłosić się także w przypadku zauważenia zmiany wielkości piersi i ich kształtu, która nie ustępuje po zakończeniu miesiączki.

Do niepokojących objawów zalicza się również:

  • zmiany w obrębie brodawek sutkowych,
  • zmianę koloru skóry piersi,
  • wciąganie skóry,
  • wycieki.

Profilaktyka nowotworów piersi obejmuje przy tym kompleksową troskę o zdrowie. Nie można zapomnieć o tym, że otyłość stanowi istotny czynnik ryzyka. Przestrzeganie zasad zbilansowanej diety oraz regularna aktywność fizyczna znacznie zmniejszają ryzyko zachorowania na raka.

Jakie badania profilaktyczne piersi należy wykonać?

Profilaktyka badania piersi obejmuje także regularne wykonywanie badań obrazowych. W przypadku kobiet po ukończeniu 50 roku życia zaleca się przeprowadzanie mammografii, która uchodzi za najdokładniejsze i najbezpieczniejsze badanie obrazowe piersi. Umożliwia wykrycie najmniejszych zmian, których wciąż nie można wyczuć. Samo badanie polega na wykonaniu dwóch zdjęć każdej piersi. Diagnostyka trwa zaledwie kilka minut. Niekiedy może wiązać się z odczuwaniem niewielkiego dyskomfortu związanego z uciskiem, który jest niezbędny do zachowania wiarygodności badania. Poniżej 50 roku życia badanie przeprowadzane jest po uzyskaniu skierowania od ginekologa lub onkologa.

Młodsze kobiety mogą zdecydować się przy tym na USG piersi. Profilaktyka nie wymaga stosowania promieniowania rentgenowskiego. Ultrasonograf umożliwia dodatkowo rozpoznanie zmian litych i torbielowatych. Lepiej sprawdzi się również w przypadku pacjentek z gęstą, gruczołową strukturą piersi. W takim przypadku badanie mammograficzne często bywa nieskuteczne. W razie konieczności profilaktyka raka sutka może zostać uzupełniona innymi badaniami.

Czym różni się profilaktyka wtórna od pierwotnej?

O zapobieganie rakowi piersi warto zadbać na każdym etapie życia. Profilaktyka pierwotna raka piersi ma na celu zmniejszenie ilość zachorowań. Opiera się na zwiększaniu wiedzy i świadomości, dotyczącej czynników ryzyka. Polega głównie na uwrażliwianiu młodych kobiet, propagowaniu wczesnego macierzyństwa i karmienia piersią. Kładzie nacisk na zachowywanie prawidłowej masy ciała, kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych oraz aktywność fizyczną.

Profilaktyka wtórna raka piersi polega natomiast na wczesnym wykrywaniu choroby, jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. Obejmuje przede wszystkim programy przesiewowych badań mammograficznych dla kobiet powyżej 50 roku życia. Kluczowe znacznie ma także regularne samobadanie piersi oraz systematyczne wizyty u lekarza, który zwróci uwagę na niepokojące sygnały. Pamiętaj o tym, że na zachorowanie szczególnie narażone są kobiety, które miały w rodzinie diagnozowane przypadki raka piersi.

FAQ – masz pytanie?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *