Objawy depresji sezonowej. Sprawdź koniecznie!

Depresja to poważna choroba, która wymaga leczenia pod kontrolą specjalisty. Występuje w wielu odmianach. Jakie są jej objawy depresji sezonowej? Jak sobie z nią poradzić? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Młoda kobieta siedzi na łóżku owinięta szarą kołdrą, opierając głowę na dłoni. Ma zmęczony wyraz twarzy, co sugeruje problemy ze snem lub poranne wyczerpanie.

Co to jest depresja sezonowa?

Depresja to zaburzenie afektywne, czyli zaburzenie objawiające się długotrwałym obniżeniem nastroju. Depresja sezonowa jest zaś jednym z podtypów zaburzenia afektywnego depresyjnego. Co to znaczy? Objawy depresji sezonowej pojawiają się cyklicznie o określonej porze roku oraz mają sezonowo-nawrotowy przebieg. Co ważne, jest to dość częsta przypadłość, a jej rozpowszechnienie jest mocno powiązane z miejscem zamieszkania. Szacuje się, że w przypadku strefy umiarkowanej dotyka średnio 4 proc. społeczeństwa. Natomiast w miejscach, w których odnotowuje się mniejsze natężenie światła słonecznego (na wyższych szerokościach geograficznych), może zmagać się z nią nawet 10 proc. ludności. Statystycznie na sezonową depresję cierpią częściej kobiety niż mężczyźni.

Kiedy może pojawić się sezonowa depresja?

Sezonowa depresja jest często określana jako depresja zimowa lub jesienna. Dzieje się tak nie bez powodu. Zaburzenie rozpoczyna się zazwyczaj w czasie, kiedy promieniowanie słoneczne jest mniej intensywne, a dni stają się coraz krótsze. Schemat wygląda zwykle następująco: epizody depresyjne zaczynają się późną jesienią i trwają do wiosny, kiedy to dochodzi do poprawy nastroju. Czy to oznacza, że nie może się pojawić np. depresja na wiosnę? Tak, jest to jednak znacznie rzadsze zjawisko.

Przyczyny rozwoju depresji sezonowej

Dlaczego rozwija się depresja sezonowa? Zaburzenie może mieć różnorodne podłoże, ale wśród najczęstszych przyczyn wymienia się m.in.:

  • zmiany długości dnia i nocy,
  • zaburzenia neuroprzekaźników (m.in. obniżenie poziomu serotoniny),
  • niedobór witaminy D (pogarsza przebieg depresji),
  • predyspozycje genetyczne.

W przypadku osób dotkniętych depresją sezonową obserwuje się zmiany stężenia serotoniny i melatoniny, które pomagają utrzymać codzienny rytm organizmu (cykl noc-dzień). Skutkiem jest zaś trudność w dopasowaniu się do zmian długości dnia, które występują właśnie jesienią.

Objawy depresji sezonowej

Jak rozpoznać, że pojawiła się zimowa depresja? Objawy, które mogą na to wskazywać to przede wszystkim społeczne wycofanie, senność i zwiększony apetyt (szczególnie na słodycze i potrawy wysokowęglowodanowe). Nieco inaczej może wyglądać depresja wakacyjna. W tym przypadku typowe są osłabienie apetytu, lęk, niepokój oraz zachowania agresywne.

Jak wygląda diagnostyka sezonowej depresji?

Specjaliści proszą zwykle o odpowiedź na 2 pytania. Należy stwierdzić, czy w ciągu ostatniego miesiąca:

  • odczuwało się zmniejszenie zainteresowań lub osłabienie odczuwania przyjemności,
  • było się smutnym lub przygnębionym bądź odczuwało brak nadziei.

Odpowiedź pozytywna na którekolwiek z nich jest wskazaniem do pogłębionej diagnostyki, którą powinien zająć się lekarz psychiatra.

Depresja sezonowa – sposoby leczenia

Co robić kiedy pojawia się depresja sezonowa? Leczenie prowadzone przez lekarza psychiatrę to najistotniejsza sprawa. Nie należy czekać, aż zaburzenie przejdzie samo – trzeba zgłosić się po pomoc natychmiast po dostrzeżeniu objawów.

W jaki sposób leczy się depresję sezonową? Często wykorzystuje się poniższe sposoby:

  • fototerapię – celem jest obniżenie poziomu melatoniny, która jest uznawana za substancję depresjogenną,
  • psychoterapię – zazwyczaj w nurcie poznawczo-behawioralnym, pomaga radzić sobie w trudnych sytuacjach,
  • stosowanie leków przeciwdepresyjnych – dopasowanych przez lekarza psychiatrę,
  • suplementację witaminy D – jako wsparcie pozostałych metod.

Specjaliści często łączą ze sobą różne metody, aby uzyskać lepsze efekty.

Jak wspomóc walkę z depresją sezonową?

Jak pokonać jesienną depresję? Kluczowa jest pomoc specjalisty oraz stosowanie się do rekomendowanych przez niego metod. Oczywiście można też na różne sposoby wspierać te działania, powodując, że jeszcze szybciej zniknie depresja sezonowa. Jak sobie radzić? Aktywność na świeżym powietrzu oraz zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały jest ważna dla kondycji całego organizmu. Jeśli posiadasz jakiekolwiek niedobory, pamiętaj o konieczności ich uzupełniania (zgodnie z zaleceniami lekarza). Niezbędne do tego preparaty znajdziesz zaś w AlmaMed.

Rozmazany obraz osoby trzymającej się za głowę, co symbolizuje uczucie lęku, paniki lub silnego stresu. Efekt rozmycia podkreśla dezorientację i emocjonalne napięcie.

FAQ – masz pytanie?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *