Znamy sposoby na opuchnięte stopy!

Opuchnięte stopy należą do powszechnie występujących dolegliwości. Mogą pojawić się na każdym etapie życia. Na występowanie opuchlizny szczególnie mocno narażeni są seniorzy, kobiety w ciąży oraz osoby otyłe. W dzisiejszym artykule dowiesz się, co stosować na opuchnięte stopy i kiedy wybrać się do lekarza.

Na zdjęciu widoczne zadbane stopy.

Opuchnięte stopy – przyczyny

Opuchlizna pojawia się w wyniku nagromadzenia się nadmiaru płynu, stanowiącego element krwi i chłonki, poza układem krwionośnym i limfatycznym. Najczęściej problemem tym dotknięte są osoby starsze, kobiety w ciąży oraz pacjenci cierpiący na otyłość. Na występowanie obrzęków narażone są przy tym osoby prowadzące mało aktywny styl życia. Dolegliwościom sprzyja także praca stojąca oraz długie pozostawanie w pozycji siedzącej.

Opuchlizna zaliczana jest również do typowych objawów kontuzji oraz przetrenowania. Warto pamiętać o tym, że niekiedy towarzyszy chorobom przewlekłym. Na obrzęki stóp przeważnie skarżą się pacjenci leczący cukrzycę oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Co więcej, ryzyko zatrzymania wody wzrasta wskutek przyjmowania leków, odwodnienia oraz w upalne dni.

Jak poradzić sobie z opuchniętymi nogami?

Zastanawiasz się, jak zmniejszyć obrzęk stóp? Sposób łagodzenia objawów zależeć będzie od rodzaju dolegliwości. W przypadku opuchlizny pojawiającej się w wyniku zaburzeń krążenia, pomocne może okazać się układanie nóg powyżej serca, stosowanie zimnych okładów na opuchnięte stopy oraz wprowadzenie intensywnego ruchu. Przydatne będą również preparaty na obrzęki z dodatkiem escyny, diosminy lub hesperydyny. Lekarze niekiedy zalecają stosowanie pończoch uciskowych.

W przypadku obrzęku limfatycznego najczęściej zaleca się wdrażanie leczenia zachowawczego. Jaki jest sprawdzony sposób na spuchnięte stopy? Dobrym uzupełnieniem domowych metod mogą okazać się masaże limfatyczne. Głównym celem drenażu jest mechaniczne pobudzenie układu limfatycznego do pracy. W przypadku kontuzji konieczne może okazać się wdrożenie rehabilitacji, która pomoże zmniejszyć obrzęk.

Domowe sposoby na opuchnięte stopy

W codziennym życiu świetnie spiszą się domowe sposoby:

  • W pierwszej kolejności postaw na układanie nóg wyżej od reszty ciała. 
  • Moczenie stóp. Za szczególnie skuteczne uchodzą kąpiele w wywarze z liścia laurowego.
  • Niekiedy pomocne bywa moczenie stóp i kostek w zimnej wodzie.
  • Spożywanie herbatek ziołowych o lekkim działaniu moczopędnym. Polecane są napary z mniszka lekarskiego, skrzypu polnego oraz pokrzywy.
  • Pacjenci leczący urazy mogą sięgnąć dodatkowo po zimne okłady, które należy przykładać do 3 razy na dobę przez ok. 10-15 minut.

Jak zapobiegać puchnięciu nóg?

Obrzęki stóp stanowią powszechnie występującą dolegliwość. Nie zapominaj jednak o tym, że w prosty sposób możesz im zapobiec. W pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednie nawodnienie. Opuchlizna często związana jest z odwodnieniem i dostarczaniem zbyt małej ilości płynów. Co więcej, zrezygnuj z długotrwałego przebywania w jednej pozycji oraz ekspozycji na ciepło. Lepiej zaniechać wizyt w saunie oraz długich kąpieli w gorącej wodzie.

Pamiętaj także o noszeniu luźniejszej odzieży, która nie będzie powodować ucisku. Ciasne buty oraz skarpety znacznie zwiększają ryzyko pojawienia się obrzęków. Na opuchliznę stóp szczególnie mocno narażone są kobiety noszące buty na wysokim obcasie, który wymusza nienaturalne ułożenie ciała.

Cierpisz na przewlekłe obrzęki? Nie wiesz, do jakiego lekarza z opuchniętymi stopami warto się udać? Najlepiej zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego, który w razie konieczności zaleci konsultację z odpowiednim specjalistą.

opuchnięte stopy

FAQ – masz pytanie?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *