Masz pajączki? Teleangiektazje, nazywane potocznie właśnie pajączkami, to niewielkie, poszerzone żyły, które najczęściej widoczne są pod skórą w postaci cienkich, fioletowych niteczek. Uwidocznienie naczyń żylnych i tętniczych najczęściej diagnozuje się na kończynach dolnych. Niekiedy jednak naczynka uwidaczniają się również na twarzy. W takiej sytuacji mówimy o cerze naczynkowej. Już dziś dowiedz się, jak leczyć pajączki na nogach!

- Pajączki to drobne naczynka, które najczęściej pojawiają się na nogach wskutek osłabienia ścian naczyń krwionośnych.
- Ich powstawaniu sprzyja brak ruchu, genetyka, ciąża, nadwaga i praca w pozycji stojącej lub siedzącej.
- Domowe sposoby, takie jak ocet jabłkowy, kasztanowiec, aktywność fizyczna i dieta bogata w flawonoidy, mogą wspierać krążenie i zmniejszyć objawy.
- Całkowite usunięcie pajączków możliwe jest głównie dzięki zabiegom medycznym, np. skleroterapii lub laseroterapii.
Jak zapobiec pajączkom na nogach?
Zastanawiasz się, od czego robią się pajączki na nogach? Teleangiektazje najczęściej stanowią początkowy objaw żylaków. Niekiedy jednak traktowane są jako symptom przewlekłej niewydolności żylnej. Za bezpośrednią przyczynę ich powstawania uważa się nadciśnienie żylne, które prowadzi do dysfunkcji zastawek. Wśród najważniejszych czynników ryzyka wymienia się dodatkowo:
- uwarunkowania genetyczne,
- otyłość i nadwagę,
- zaparcia,
- długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej,
- płeć żeńską,
- ciążę,
- przebyte urazy i operacje kończyn dolnych.
Profilaktyka przeciwżylakowa opiera się głównie na regularnej aktywności fizycznej. Codzienna dawka ruchu wspomaga krążenie krwi oraz pobudza mięśnie. W przypadku pracy siedzącej warto pamiętać o częstych spacerach i rozciąganiu. Należy zadbać przy tym o suplementacje najważniejszych witamin i minerałów. Twoja dieta powinna być bogata w cynk i witaminę C, które odpowiadają za wzmacnianie oraz kurczliwość ścian naczyń.
Domowe sposoby na pajączki na nogach
Zauważyłeś u siebie teleangiektazje? W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się naturalne sposoby na pajączki na nogach. Największą skuteczność wykazują dostępne w aptekach żele i maści. Najlepiej sprawdzą się te z dodatkiem heparyny, trokserutyny i escyny. Doskonale spisują się ponadto naturalne produkty na bazie wyciągu z kasztanowca oraz pestek winogron.
Zastanawiasz się, jaki jest skuteczny sposób na pajączki na nogach? Świetnym pomysłem może okazać się stosowanie suplementów diety z wąkrotki azjatyckiej, która stanowi bogate źródło kwasów triterpenowych. Pomaga zmniejszyć widoczność pajączków, żylaków oraz cellulitu. Stanowi przydatne wsparcie w przypadku ogólnej niewydolności żylnej. Teleangiektazje mogą zmniejszyć się także wskutek przeprowadzania kąpieli z wykorzystaniem zimnego strumienia wody, który usprawni krążenie.
Żylaki i pajączki na nogach – leczenie
Cierpisz na pajączki na nogach? Usuwanie teleangiektazji możesz przeprowadzić przy pomocy skleroterapii (obliteracji), która polega na podawaniu substancji chemicznej do niewydolnego naczynia, prowadząc do jego zamknięcia. W czasie zabiegu stosuje się wyjątkowo cienkie igły, dzięki czemu cała procedura jest niemal w pełni bezbolesna.
Zastanawiasz się, jak jeszcze można usunąć pajączki na nogach? Zabiegi obejmują terapię laserową i IPL (intensywnym światłem impulsowym). Metoda uchodzi za bezpieczną i nieinwazyjną, przez co może być stosowana również na twarzy oraz u osób z przeciwwskazaniami do skleroterapii. Energia świetlna pochłaniania jest przez hemoglobinę, co prowadzi do tworzenia się skrzeplin i zamknięcia światła naczyń.
Leczenie pajączków na nogach można przeprowadzić także w czasie elektrokoagulacji. Naczynka poddawane są wtedy działaniu prądu o wysokiej częstotliwości. Do jakiego lekarza z pajączkami na nogachwarto się udać? Z objawami teleangiektazji najlepiej zgłosić się bezpośrednio do chirurga naczyniowego lub flebologa, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę przy pomocy USG Dopplera układu żylnego oraz pomoże dopasować najlepszą metodę terapii.
Domowe sposoby
- Okłady i wcierki z naturalnych składników: ocet jabłkowy – poprawia krążenie. Można stosować jako wcierkę 2x dziennie, delikatnie masując nogi.
- Ruch i unikanie długiego stania. Regularna aktywność (spacery, rower, pływanie) poprawia krążenie i odciąża żyły. Unikaj długiego siedzenia lub stania bez ruchu – co jakiś czas rozruszaj nogi.
- Rajstopy uciskowe. Noszenie pończoch lub podkolanówek uciskowych pomaga zapobiegać pogłębianiu się zmian i zmniejsza uczucie ciężkości nóg.
- Dieta bogata w antyoksydanty. Witamina C, rutyna, bioflawonoidy – zawarte m.in. w cytrusach, aronii, czerwonych winogronach i jagodach – wspierają naczynia krwionośne.