Kiedy zdecydować się na pomoc fizjoterapeuty? Fizjoterapia stanowi jedną z podstawowych metod terapii układu ruchu. Przeważnie na wizytę u specjalisty decydują się osoby po kontuzjach, wypadkach oraz pacjenci z niepełnosprawnościami. W rzeczywistości jednak wiele codziennych czynności może powodować uciążliwe dolegliwości, wymagające leczenia. Już dziś dowiedz się, kiedy udać się do fizjoterapeuty.

- Wizyta u fizjoterapeuty to nie tylko leczenie, ale też nauka, jak dbać o swoje ciało na co dzień.
- Regularne wykonywanie zaleconych ćwiczeń w domu jest kluczowe dla skuteczności całej terapii.
- Proste narzędzia, takie jak taśmy oporowe, piłki czy mata do ćwiczeń, mogą znacząco ułatwić rehabilitację domową. Wszystko dostępne w naszym sklepie AlmaMed.
- Współpraca, systematyczność i zaangażowanie pacjenta mają równie duże znaczenie jak wiedza samego terapeuty.
Kiedy udać się do fizjoterapeuty?
Na wizytę w gabinecie rehabilitacyjnym możesz zdecydować się w przypadku występowania dolegliwości bólowych ze strony narządu ruchu:
- ostry i przewlekły ból pleców,
- rwa kulszowa,
- przeciążenie stawów kolanowych i skokowych,
- bóle przeciążeniowe występujące w obrębie kręgosłupa oraz kończyn górnych i dolnych.
Wielu pacjentów bagatelizuje przy tym mniej nasilone objawy. Warto pamiętać jednak o tym, że w ten sposób zwiększamy ryzyko pogłębienia się wady oraz dalszej progresji choroby. Właśnie dlatego należy skorzystać ze wsparcia specjalisty jak najszybciej.
Rehabilitacja pomoże nam także w łagodzeniu objawów stanów zapalnych ścięgien i stawów. Na zabiegi powinny zdecydować się zarówno osoby prowadzące siedzący styl życia, który sprzyja napięciom mięśniowym, jak i sportowcy.
Terapia może okazać się skuteczna w przypadku przewlekłych bólów głowy, które często związane są z napięciem w górnym odcinku kręgosłupa oraz w stawach skroniowo-żuchwowych. Odpowiednio wdrożone leczenie może okazać się tym samym ważnym wsparciem w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia.
Zastanawiasz, ile czasu trwa fizjoterapia? Jak często należy zgłaszać się do gabinetu? W rzeczywistości to, ile wizyt u fizjoterapeuty jest potrzebnych zależy od Twojego stanu zdrowia. W przypadku przewlekłego bólu niezbędne może okazać się regularne powtarzanie spotkań.
Wsparcie fizjoterapeuty po kontuzjach i operacjach
Z czym do fizjoterapeuty należy się zgłosić? Pacjenci powinni bezwzględnie udać się do gabinetu rehabilitacyjnego po kontuzjach, wypadkach oraz niektórych zabiegach chirurgicznych. Najczęściej terapia jest konieczna po złamaniach kości, skręcaniach i zwichnięciach stawów. Fizjoterapia pomaga również w terapii wad postawy, leczeniu chorób przewlekłych oraz stanowi niezbędne postępowanie w przypadku niepełnosprawności ruchowej. Jest przy tym zalecana po porodzie w przypadku rozstępu mięśni brzucha i nietrzymania moczu. Stanowi jednocześnie podstawowy element rekonwalescencji po cesarskim cięciu.
Odpowiedzmy teraz na pytanie, kiedy do fizjoterapeuty się zgłosić? Bardzo ważne jest to, aby umówić się na wizytę, w momencie wystąpienia pierwszych niepokojących objawów. W ten sposób znacznie zwiększamy szansę na pełne wyleczenie schorzenia. Warto jednak pamiętać o tym, że głównym celem fizjoterapii jest przywrócenie sprawności narządu ruchu. Oznacza to, że do specjalisty możemy udać się także z przewlekłym bólem oraz w przypadku dawniej przebytych urazów, które wciąż stanowią źródło dyskomfortu.
Jak wspomóc pracę fizjoterapeuty w domu?
Najważniejsze to systematyczność i dokładność – warto stworzyć rutynę, np. ćwiczyć o stałej porze i korzystać z lustra lub nagrania, by kontrolować technikę.
- Taśmy oporowe
- Piłki do ćwiczeń
- Wałki, rollery i piłki do automasażu
- Mata do ćwiczeń
- Taśmy do kinesiotapingu (tejpy)
- Lustro do kontroli postawy

Na czym polega fizjoterapia osób starszych?
Ze wsparcia fizjoterapeuty można skorzystać na każdym etapie życia. Rehabilitacja z pewnością przyda się osobom starszym. W takiej sytuacji odpowiednia terapia kompleksowo usprawni funkcjonowanie narządów oraz pozwoli na poprawę ogólnej sprawności i wydolności organizmu. Fizjoterapia łagodzi objawy choroby zwyrodnieniowej, bólu przeciążeniowego oraz pomaga w aktywizacji osłabionego organizmu. Poprawia jednocześnie pracę układu krążeniowego i oddechowego oraz zmniejsza ryzyko występowania groźnych w skutkach upadków.
FAQ – masz pytanie?
Kwolek, A. (red.). „Fizjoterapia. Tom 1–3.” Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Kiwerski, J. (red.). „Rehabilitacja medyczna.” Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.