Prostata, zwana także gruczołem krokowym, sterczem lub gruczołem sterczowym zlokalizowana jest w miednicy mniejszej pod pęcherzem moczowym. Stanowi istotną część męskiego układu moczowo-płciowego. Odpowiada za produkcję ważnego składnika nasienia, stając się kluczowym nośnikiem plemników. Jednym z najczęściej występujących zaburzeń stercza pozostaje łagodny przerost gruczołu oraz ostre i przewlekłe stany zapalne. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym objawia się chora prostata.

- Prostata to gruczoł występujący wyłącznie u mężczyzn, który odgrywa kluczową rolę w układzie rozrodczym.
- Po 40. roku życia prostata może się powiększać, co prowadzi do problemów z oddawaniem moczu i częstych wizyt w toalecie.
- Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów u mężczyzn, dlatego regularne badania (PSA i badanie per rectum) są kluczowe.
- Wczesne wykrycie chorób prostaty daje duże szanse na pełne wyleczenie – nie warto zwlekać z wizytą u urologa.
Skąd biorą się problemy z prostatą?
Do najczęściej występujących chorób prostaty zaliczamy:
- łagodny przerost prostaty,
- ostre zapalenie gruczołu krokowego,
- przewlekłe zapalenie stercza,
- raka prostaty.
Pierwsza z dolegliwości najczęściej diagnozowana jest u mężczyzn po 45-50 roku życia. Choroba ma łagodny przebieg i przeważnie związana jest ze zmieniającym się poziomem stężenia testosteronu w organizmie. Jak rozpoznać łagodny przerost prostaty? Objawy obejmują najczęściej problemy z oddawaniem moczu.
Ostre stany zapalne diagnozowane są relatywnie rzadko. Najczęściej mają związek z zakażeniem bakteriami, będącymi częścią flory bakteryjnej jelita grubego. W przypadku przewlekłego stanu zapalnego symptomy utrzymują się powyżej 3 miesięcy, jednak nie mają charakteru infekcyjnego. Przyczyny przewlekłych dolegliwości ze strony prostaty nie są do końca znane.
Największym zagrożeniem dla zdrowia i życia pozostaje rak prostaty, czyli nowotwór złośliwy gruczołu krokowego. Przeważnie bywa rozpoznawany u mężczyzn powyżej 60 roku życia. Początkowo może nie dawać żadnych objawów. Z czasem pacjenci zaczynają skarżyć się na zaburzenia oddawania moczu.
Jakie są objawy prostaty?
Jak rozpoznać chorą prostatę? Wczesne objawy prostaty obejmują głównie problemy z oddawaniem moczu. Zaliczamy do nich m.in.:
- częstomocz,
- częste oddawanie moczu w nocy,
- uczucie niepełnego wypróżnienia i parcia na pęcherz,
- słaby przepływ moczu przez cewkę.
Niepokój powinna wzbudzić także obecność ropy lub krwi w moczu. Wielu pacjentów zastanawia się, czy prostata boli. Do charakterystycznych symptomów należą również dolegliwości bólowe, które nasilają się w czasie siedzenia oraz oddawania stolca. Dodatkowo pacjenci skarżą się na bolesną ejakulację, zaburzenia erekcji oraz zmniejszenie libido. Niekiedy mogą pojawić się przy tym objawy uogólnione, takie jak spadek nastroju, gorączka oraz dreszcze.
Warto pamiętać jednak o tym, że choroby prostaty mogą nie dawać początkowo żadnych charakterystycznych oznak. Właśnie dlatego tak ważna staje się regularna profilaktyka zdrowia. Nieleczony przerost prostaty może prowadzić do licznych powikłań zdrowotnych. Zaleganie moczu w pęcherzu sprzyja występowaniu infekcji oraz zwiększa ryzyko rozwoju kamieni.

Przerost prostaty – leczenie i profilaktyka
W przypadku łagodnego powiększenia gruczołu krokowego lekarz może zalecić regularną obserwację progresji choroby oraz zmianę stylu życia. Konieczne będzie ograniczenie spożywania alkoholu oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Pomocne może okazać się także picie mniejszej ilości płynów przed snem. W umiarkowanych stanach wdrażana jest farmakoterapia. W przypadku znacznego powiększenia się gruczołu konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne.
Choroby prostaty często nie dają objawów w początkowych fazach rozwoju. Dlatego tak ważna staje się regularna profilaktyka, która polega na badaniu przedmiotowym i laboratoryjnym, obejmującym przede wszystkim test PSA (ang. Prostate Specific Antigen). Dodatkowo lekarz może zalecić przeprowadzenie USG gruczołu krokowego.