Właściwości zdrowotne propolisu

Propolisem nazywamy substancję wykorzystywaną przez pszczoły do uszczelniania ula oraz polerowania komórek woskowych i ciał obcych. Niekiedy określamy w ten sposób także substancję, pokrywającą pączki drzew. Najczęściej stanowi swoistą mieszaninę wosku, propolisu roślinnego, pyłku kwiatowego i substancji mineralnych. Propolis naturalny uważany jest za jeden z najważniejszych składników produkowanych przez pszczoły. Już dziś dowiedz się, jak wpływa na organizm człowieka i kiedy warto po niego sięgnąć.

Szklane butelki z naturalnym olejkiem i kawałkami propolisu na ciemnym tle – naturalne składniki wspierające odporność.

Propolis – wartości odżywcze

Czym wyróżnia się propolis? Skład chemiczny kitu pszczelego jest ściśle powiązany z gatunkiem roślinnym, z którego pochodzi. Do tej pory rozpoznano w nim nawet kilkaset substancji chemicznych. Dlaczego warto sięgnąć po propolis? Co zawiera? Do jego najważniejszych składników należą woski, olejki eteryczne, substancje żywiczne i balsamiczne, pyłek kwiatowy oraz garbniki. Bogata zawartość składników biologicznie aktywnych sprawia, że znajduje szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej.

Pamiętaj o tym, że na jego skład wpływa także obszar geograficzny, na którym jest zbierany. Propolis z Chin i Europy wyróżnia się wysoką zawartością flawonoidów oraz estrów kwasów fenolowych. Ten pozyskiwany w okolicach Morza Śródziemnego zawiera natomiast wysokie stężenie diterpenoidów. Swój charakterystyczny smak i aromat zawdzięcza olejkom eterycznym. W kicie pszczelim znajdziemy także substancje azotowe, pochodzące z pyłku kwiatowego. Staje się tym samym głównym źródłem licznych mikro- i makroelementów, w tym miedzi, glinu, cynku, kobaltu, krzemu, manganu oraz potasu i magnezu. Właśnie dlatego propolis uchodzi za ciekawe dopełnienie diety, stając się skuteczną alternatywą dla innych, naturalnych suplementów.

Propolis – właściwości lecznicze

Zastanawiasz się, na co pomaga propolis?

  • Kit pszczeli słynie przede wszystkim ze swojego działania przeciwbakteryjnego, przeciwwirusowego, przeciwgrzybiczego oraz przeciwpierwotniakowego. Właśnie dlatego przez wiele lat naturalny propolis wykorzystywany był w roli środka odkażającego i dezynfekującego.
  • Pomaga ponadto w bezpośrednim zwalczaniu tlenowych i beztlenowych szczepów bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych oraz zwiększa ich wrażliwość na antybiotyki.
  • Badania potwierdzają dodatkowo jego skuteczność w niszczeniu wirusów grypy i opryszczki. Właściwości zdrowotne propolisu mogą być z powodzeniem wykorzystane w leczeniu sezonowych infekcji.

Na co jeszcze pomaga propolis? 

  • Działanie lecznicze wykorzystywane jest także w przypadku chorób, które rozwijają się wskutek negatywnego wpływu wolnych rodników na komórki organizmu.
  • Substancja słynie ze składników o właściwościach antyoksydacyjnych, pomagając w redukcji stresu oksydacyjnego. Szacuje się, że może zawierać nawet 50 bioflawonoidów, dzięki czemu uchodzi za ważny element profilaktyki cukrzycy, chorób neurologicznych, sercowo-naczyniowych oraz nowotworów.

Jak stosować propolis?

Forma doustna

Jeśli interesuje Cię działanie propolisu, możesz sięgnąć zarówno po gotowe krople, jak i surowy produkt, który wymaga samodzielnego przygotowania nalewki. Warto pamiętać o tym, że surowiec jest rozpuszczalny w alkoholu, a nie w wodzie. Stosowanie nalewki pozwoli w pełni wykorzystać zalety propolisu i wszystkich zawartych w nim składników aktywnych. Kit pszczeli należy przyjmować do 3 razy dziennie w dawce od 20 do 25 kropli (ok. 1/5 łyżeczki). Propolis można przyjmować z dodatkiem wody, cukru lub miodu, co umożliwi złagodzenie jego charakterystycznego gorzkawo-ostrego smaku.

Maść z propolisu

1. Rany, skaleczenia i otarcia

Propolis przyspiesza gojenie, działa przeciwbakteryjnie i chroni przed zakażeniem.

2. Trądzik i zmiany skórne

Działa przeciwzapalnie i łagodząco – pomaga zmniejszyć wypryski, zaczerwienienia i stany ropne.

3. Opryszczka i zajady

Hamuje namnażanie wirusów i łagodzi objawy – sprawdza się miejscowo przy zmianach wokół ust.

4. Egzema i łuszczyca

Łagodzi swędzenie, zmniejsza podrażnienia, wspiera regenerację naskórka.

5. Odparzenia, odleżyny, poparzenia

Działa kojąco, regenerująco i chroni uszkodzoną skórę.

szczoła zbierająca nektar z jasnożółtego kwiatostanu rzepaku – symbol naturalnych procesów zapylania i produkcji miodu.

FAQ – masz pytanie?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *