Pulsoksymetr to powszechnie stosowany przyrząd do mierzenia saturacji, który pozwala na monitorowanie zawartości tlenu we krwi. Urządzenie najczęściej znajduje zastosowanie w ocenie zdolności oddechowej oraz w pomocy doraźnej. W dzisiejszym artykule doradzimy, kiedy warto zdecydować się na zakup pulsoksymetru i który z nich wybrać!

- Pulsoksymetr to niewielkie urządzenie, które mierzy poziom nasycenia krwi tlenem (SpO₂) oraz tętno (PR).
- Prawidłowa saturacja u zdrowej osoby dorosłej wynosi od 95% do 99%.
- Aby uzyskać wiarygodny wynik, pomiar należy wykonać w spoczynku, na czystym, suchym palcu – najlepiej bez lakieru.
- W naszym sklepie AlmaMed znajdziesz szeroki wybór pulsoksymetrów.
Pulsoksymetr – jak działa?
W pierwszej kolejności odpowiedzmy na pytanie, co mierzy pulsoksymetr. Urządzenie służy do nieinwazyjnego pomiaru zawartości tlenu we krwi. Przyrząd opiera swoje działanie na emitowaniu i mierzeniu pochłaniania światła czerwonego i podczerwonego. W czasie badania pulsoksymetr emituje fale elektromagnetyczne o określonych długościach, które przenikają przez palec. Następnie trafiają do detektora, który pozwala ocenić poziom pochłaniania promieniowania przez czerwone krwinki.
Jak czytać wyniki pokazywane przez pulsoksymetr? Wartości pokazują pacjentowi i lekarzom procentowy poziom saturacji, który powinien wynosić od 95-98%. W czasie podawania tlenu wartość może osiągać nawet 100%. O niewydolności oddechowej chorego świadczą wartości wynoszące mniej niż 90%. Urządzenie monitoruje ponadto puls, określany w ilości uderzeń serca na minutę.
Jak poprawnie odczytać wynik?
Oto proste i czytelne wyjaśnienie, jak prawidłowo odczytać wyniki z pulsoksymetru, czyli urządzenia, które mierzy wysycenie krwi tlenem (SpO₂) i tętno (PR – pulse rate):

Jak stosować pulsometr na palec?
Wyniki będą wiarygodne jedynie w przypadku prawidłowego przeprowadzenia badania. Palec powinien być dobrze osuszony. Nie może być także owinięty bandażem lub plastrem. Pacjenci powinni zrezygnować dodatkowo z malowania paznokci. Badania nie przeprowadza się również na zmarzniętych dłoniach. Na którym palcu mierzyć saturację? Urządzenie pomiarowe należy założyć na palec wskazujący dowolnej ręki.
Kiedy warto kupić urządzenie do mierzenia saturacji?
Kiedy warto zdecydować się na zakup pulsoksymetru? Co pokazuje badanie przeprowadzane w warunkach domowych? Regularne monitorowanie zawartości tlenu we krwi ma szczególne znacznie dla osób cierpiących na choroby układu oddychania. Ryzyko spadku saturacji jest szczególnie wysokie u osób chorujących na astmę, obturacyjną chorobę płuc, mukowiscydozę oraz bezdech.
Wskazaniem do stosowania przyrządu jest przy tym niewydolność układu krążenia oraz częste choroby infekcyjne układu oddechowego. Co więcej, pulsoksymetr może przydać się sportowcom, zwłaszcza tym, którzy powinni monitorować wydolność w czasie treningu. Urządzenie jest także niezastąpione w przypadku sportów wysokościowych.
Pulsoksymetr – jaki wybrać?
Jak wybrać najlepszy pulsometr na palec? Normy spełniają przede wszystkim certyfikowane urządzenia o potwierdzonym statusie wyrobu medycznego. Korzystanie z produktów zaufanych firm zapewnia wysoką powtarzalność wyników oraz wiarygodność pomiarów. Podczas zakupów należy uwzględniać sposób prezentowania wartości, czytelność oraz intuicyjność obsługi. Weź pod uwagę również rodzaj alarmów, pojawiających się w przypadku zbyt niskiej saturacji. Alternatywnym wyborem mogą okazać się pulsoksymetry nadgarstkowe, które swoim wyglądem przypominają klasyczne zegarki. Mogą być one jednak mniej precyzyjne.
W przypadku osób starszych i pacjentów, mających problem z utrzymaniem nieruchomo dłoni, przydatne mogą okazać się modele wyposażone w stabilizację ruchu. Jeśli planujesz stosować pulsoksymetr u dziecka, upewnij się, że sięgasz po odpowiednio zaprojektowane urządzenie. Doskonale spiszą się przyrządy z postaciami z bajek oraz te w intensywnych kolorach, które zachęcą do wzięcia udziału w badaniu. Na rynku dostępne są dedykowane pulsoksymetry dla sportowców, które posiadają dodatkowe funkcjonalności. Przyrządy umożliwiają prowadzenia pomiaru w ruchu oraz zapewniają łączność z urządzeniami mobilnymi.