SIBO – co to jest za choroba

SIBO to jedna z popularniejszych dolegliwości układu pokarmowego. Może też powodować nieprzyjemne objawy, a także skutkować zaburzeniami trawiennymi. Dlatego jest niezwykle ważne, aby szybko zdiagnozować zespół SIBO. Co to jest za choroba i jak ją leczyć? Poznaj najważniejsze fakty.

Co to jest SIBO?

SIBO (small intestinal bacterial overgrowth) to zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, czyli stan, w którym w jelicie cienkim dochodzi do wzrostu liczby bakterii. Na czym polega choroba SIBO? Jelito cienkie człowieka to najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego, którego długość dochodzi do 6,1 m. W prawidłowych warunkach znajduje się w nim stosunkowo niewiele bakterii – do 1000 m/L. W przypadku SIBO dochodzi do rozrostu bakteryjnego, przez co ilość bakterii jest znacznie większa.

Jakie objawy mogą wskazywać na SIBO?

Zaburzenie wchłaniania składników odżywczych to jedna z konsekwencji SIBO. Przyczyny i objawy powinny być zatem jak najszybciej rozpoznane. Co może świadczyć o zespole rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego? Objawy choroby SIBO w początkowej fazie to:

  • wzdęcia,
  • bóle brzucha,
  • uczucie pełności,
  • wodniste lub tłuszczowe biegunki,
  • zaparcia.

W zaawansowanej postaci obserwuje się z kolei:

  • utratę masy ciała,
  • niedożywienie,
  • objawy skórne (wysypki plamisto-grudkowe, rumień guzowaty).

W przebiegu SIBO pojawiają się również objawy typowe dla niedoborów witamin. W przypadku np. witamin A i D mogą być to zmiany skórne, kurza ślepota, tężyczka i osteoporoza. Niedobory witaminy B12 dają z kolei objawy neurologiczne. Warto pamiętać, że symptomy SIBO nie są charakterystyczne i przypominają objawy typowe dla wielu innych schorzeń. Dlatego diagnostyką powinien zająć się lekarz.

Przyczyny rozwoju SIBO

Jakie są przyczyny SIBO? Są one niezwykle złożone i różnorodne. Według dotychczasowych badań rozwojowi zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego sprzyja m.in. antybiotykoterapia oraz spożywanie leków blokujących wydzielanie żołądkowe.

Czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na SIBO to także:

  • niedobory odporności,
  • schorzenia takie jak zespół jelita drażliwego, marskość wątroby i cukrzyca,
  • wady strukturalne jelita cienkiego,
  • przewlekłe zapalenie trzustki,
  • zaburzenia motoryki jelita cienkiego.

W razie występowania któregokolwiek z tych czynników warto obserwować, czy nie pojawiają się objawy SIBO. Schorzenie może bowiem nieść ze sobą poważne konsekwencje, takie jak m.in. anemia, przewlekłe osłabienie, a nawet depresja. Aby temu zapobiec, konieczne jest leczenie SIBO.

Sposoby leczenia SIBO

W celu rozpoznania SIBO należy udać się do lekarza specjalisty – gastroenterologa. Lekarz przeprowadzi wywiad, a także skieruje na odpowiednie badania. Zazwyczaj są to badania laboratoryjne krwi i badania bakteriologiczne treści pobranej z jelita. Czasami niezbędne jest także RTG przewodu pokarmowego. Popularny sposób wykrywania SIBO to również wodorowe SIBO testy czyli testy oddechowe.

Na czym polega SIBO test oddechowy?

SIBO testy polegają na pomiarze poziomu wodoru i metanu w wydychanym powietrzu po spożyciu specjalnego roztworu, najczęściej zawierającego glukozę lub laktulozę. W przypadku obecności przerostu bakterii w jelicie cienkim, fermentują one spożyty cukier, co prowadzi do produkcji tych gazów. Ich poziom jest następnie mierzony w wydychanym powietrzu w regularnych odstępach czasu.

Jak leczyć SIBO? Na początku działania skupiają się na wykryciu przyczyny schorzenia i wdrożeniu odpowiedniego postępowania w celu jej wyeliminowania. Następnie lekarz wprowadza terapię mającą zmniejszyć ilość bakterii w jelicie cienkim (zwykle jest to antybiotykoterapia).

Aby leczenie zakończyło się sukcesem, warto wesprzeć je poprzez odpowiednie odżywianie. Dieta w SIBO polega głównie na ograniczeniu produktów łatwo fermentujących w jelicie, a także nasilających objawy ze strony układu pokarmowego. Są to m.in. kefiry, jogurty, kapusta, grzyby, kalafior, nasiona warzyw strączkowych oraz śliwki i jabłka. Należy też unikać prebiotyków (np. inuliny).

Jak zadbać o zdrowie jelit?

Naturalne sposoby na SIBO to również dbanie o zdrowie jelit oraz prawidłowe funkcjonowanie całego układu pokarmowego. O czym pamiętać? Pomoże w tym zbilansowana dieta oraz regularne badania diagnostyczne. Wsparciem w różnorodnych dolegliwościach mogą być też odpowiednie suplementy diety. W AlmaMed znajdziesz wiele preparatów ukierunkowanych na wsparcie układu pokarmowego. Nie zapomnij też, że zaburzenie SIBO wymaga profesjonalnej diagnostyki i leczenia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *