Dlaczego łapie mnie skurcz mięśni łydki?

Skurcz łydki zaliczany jest do powszechnie występujących dolegliwości. Nagły ból może znacznie obniżyć komfort codziennego funkcjonowania. Objawy najczęściej pojawiają się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, np. w czasie biegania oraz w nocy, uniemożliwiając spokojny sen. Mogą jednak występować także w spoczynku oraz w czasie codziennych aktywności. W dzisiejszym artykule podpowiemy, co zrobić na skurcz łydki!

Zdjęcie ukazuje łydkę, która jest masowana przez masażystę.

Dlaczego łapie skurcz w łydce?

Skurcze mięśni łydki objawiają się wystąpieniem nagłego, ostrego bólu, związanego ze zmianą długości i napięcia mięśni. Mogą trwać od kilku sekund do kilku minut. Bardzo często bezpośrednia przyczyna skurczy jest trudna do określenia. Najczęściej występują:

  • U sportowców oraz osób aktywnych fizycznie. Stanowią wtedy reakcję organizmu na przemęczenie i nadmierne obciążanie tkanek. Ryzyko wystąpienia symptomów zwiększa brak rozgrzewki, rozciągania oraz odpowiedniej regeneracji potreningowej.
  • Bolesne skurcze łydek w nocy mogą pojawiać się także w przypadku źle zbilansowanej diety i niedoborów niektórych pierwiastków.
  • Dolegliwości towarzyszą również zaburzonej gospodarce wodno-elektrolitowej i odwodnieniu.
  • Niektóre choroby przewlekłe mogą sprzyjać występowaniu skurczów. Do grupy ryzyka należą m.in. pacjenci cierpiący na zaburzenia krążenia, choroby metaboliczne, w tym cukrzycę oraz choroby neurologiczne. Mogą stanowić przy tym skutek uboczny stosowania niektórych leków, np. statyn.

Jak zapobiegać nawracającym skurczom w łydkach?

Cierpisz na skurcze w łydkach podczas snu? W pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednią dietę. Aktualnie wciąż brakuje badań naukowych potwierdzających skuteczność suplementacji magnezu. Należy jednak podkreślić, że związek pełni kluczową rolę w regulacji przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Warunkuje również prawidłową kurczliwość mięśni.

W Twoim codziennym żywieniu nie może zabraknąć jednocześnie najważniejszych witamin i minerałów. Koniecznie pamiętaj o nawodnieniu oraz ogranicz spożywanie kofeiny i alkoholu, które zwiększają ryzyko wystąpienia kłopotliwych objawów. Nie zapomnij także o codziennej dawce ruchu.

Jak pozbyć się skurczu w łydce po treningu?

W przypadku sportowców kluczowe pozostaje odpowiednie przygotowanie ciała do aktywności fizycznej. Każdy trening powinien być poprzedzony rozgrzewką oraz zakończony rozciąganiem. Przydatne mogą okazać się przy tym masaże sportowe u fizjoterapeuty oraz inne zabiegi, przyspieszające regenerację tkanek. Ćwiczenia powinny być dopasowane do naszej sprawności i kondycji. Na występowanie skurczów szczególnie mocno narażeni są biegacze, triathloniści oraz rowerzyści.

skurcz

Skurcze łydek – co pomaga?

Zastanawiasz się, jak łagodzić skurcze łydek w nocy? Leczenie obejmuje przeważnie fizjoterapię oraz farmakoterapię w zależności od przyczyny dolegliwości. Doraźnie w chwili ataku możesz rozciągać mięsień dotknięty skurczem, przy jednoczesnym skróceniu antagonisty. Cierpisz na utrzymujący się ból po skurczu łydki? Ulgę przyniesie rozmasowanie tkanek, ciepła kąpiel oraz użycie maści przeciwbólowych i rozluźniających.

Co pomoże na częste skurcze łydek? W przypadku systematycznych nawrotów warto skonsultować swój problem z lekarzem. Specjalista pomoże w diagnostyce oraz dobierze odpowiednie leki. Niekiedy skurcze stanowią objaw poważniejszych chorób. Pacjenci cierpiący na problemy z krążeniem mogą sięgnąć po leki flebotropowe. Na skurcze wywołane zaburzeniami neurologicznymi, w tym neuropatią cukrzycową, może pomóc kwas liponowy, który znajdziemy w licznych suplementach diety.

FAQ – masz pytanie?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *