Jak poradzić sobie z trądzikiem hormonalnym?

Trądzik, trądzik, trądzik…kojarzy się z okresem dojrzewania. Może jednak dotyczyć także osób dorosłych, czego najlepszym przykładem jest trądzik hormonalny. Przyczyny tego skórnego problemu są różnorodne – poznaj je i dowiedz się, jak leczyć trądzik hormonalny.

trądzik

Choroby skóry mogą mieć rozmaite podłoże. Często są związane z infekcjami, alergiami, a także posiadają podłoże genetyczne. Dermatozy bywają również objawem nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, takich jak choćby problemy hormonalne. I dokładnie tak jest w przypadku trądziku hormonalnego, który jest rodzajem trądziku pospolitego. Jest to bowiem choroba skóry wywoływana przez okresowe zmiany hormonalne lub zaburzenia układu wewnątrzwydzielniczego. Dotyka zwykle kobiety w wieku 25-35 lat. A ze względu na hormonalne przyczyny trądziku leczeniem zajmuje się nie tylko dermatolog, ale także endokrynolog.

Przyczyny trądziku hormonalnego

Jak poradzić sobie z trądzikiem hormonalnym? Kluczowe jest znalezienie przyczyny rozwoju tej dermatozy. Hormony odpowiedzialne za jej pojawienie to zaś przede wszystkim androgeny (męskie hormony płciowe). Zdarza się też, że mają z tym związek estrogeny – zazwyczaj przed miesiączką, kiedy następuje ich gwałtowny wzrost.

Przyczyną trądziku hormonalnego są z reguły zaburzenia dotyczące jednego lub kilku z poniższych hormonów:

  • testosteron,
  • dehydroepiandrostendion,
  • estrogen,
  • prolaktyna,
  • progesteron,
  • hormony tarczycy.

A jaki związek ze skórą mają hormony? Wzrost lub spadek stężenia niektórych z nich stymuluje pracę gruczołów łojowych, które zaczynają wydzielać nadmierne ilości sebum. Łój zatyka następnie przewody odprowadzające wydzielinę na zewnątrz, czego efektem są wypryski i zmiany skórne.

Również predyspozycje genetyczne lub stres mogą spowodować trądzik hormonalny. Leczeniejest jednak niezbędne bez względu na przyczynę.

Jak rozpoznać trądzik hormonalny?

Zastanawiając się nad tym, co na trądzik hormonalny będzie skuteczne, warto zadbać o prawidłowe rozpoznanie problemu. Objawy trądziku są dość charakterystyczne. Cera jest tłusta i błyszcząca, pojawiają się na niej zaskórniki otwarte i zamknięte, a także zmiany podskórne. Rejony występowania trądziku to zwykle twarz, klatka piersiowa oraz plecy. Dokładna lokalizacja zmian może być uzależniona od hormonu, którego aktywność spowodowała trądzik. Wygląda to następująco:

  • trądzik androgenowy – bolesne grudki i wągry na czole, brodzie i linii żuchwy,
  • trądzik estrogenowy – krostki na nosie, czole, brodzie i policzkach.

Przed rozpoczęciem leczenia, należy przeprowadzić odpowiednią diagnostykę wykrywającą trądzik hormonalny. Jakie badania są niezbędne? Są to zwykle laboratoryjne badania hormonalne, które pomogą wykryć przyczynę trądziku.

trądzik

Trądzik hormonalny – leczenie

Mało estetyczny wygląd sprawia, że większość osób chce jak najszybciej pożegnać trądzik hormonalny. Jak leczyć tę dermatozę? Terapia jest dopasowywana indywidualnie do pacjenta i trwa kilka miesięcy. Często są to preparaty doustne (np. antybiotyki lub antykoncepcja hormonalna). Celem jest uregulowanie pracy układu wewnątrzwydzielniczego. Ustalenie, jak wyleczyć trądzik hormonalny oraz rozpisanie planu leczenia to zadanie wyłącznie dla lekarza.

Co zrobić, żeby szybciej pożegnać trądzik hormonalny? Dieta to ważny element terapii. Powinna obfitować w produkty zawierające cynk, selen oraz witaminy A, E, C i z grupy B. Naturalne leczenie trądziku hormonalnego to również odpowiednia pielęgnacja skóry, skoncentrowana na dokładnym oczyszczaniu oraz złuszczaniu martwego naskórka, a także nawilżaniu.

Naturalne sposoby na leczenie hormonalne

Czy istnieją suplementy na trądzik hormonalny? Zwykle są to formuły multiwitaminowe wpływające na ogólną kondycję skóry (należy przyjmować je pod nadzorem lekarza). Pomocne mogą być też zioła na trądzik hormonalny. Korzystne działanie wykazują m.in. fiołek trójbarwny, pokrzywa i skrzyp polny. Napar można wypijać, a także stosować do przemywania twarzy. Jeśli szukasz naturalnego wsparcia w walce z trądzikiem, sprawdź ofertę AlmaMed. Znajdziesz tu zioła, witaminy oraz skuteczne kosmetyki, które wspomogą walkę z trądzikiem.

trądzik

Zmiany skórne, a psychika człowieka

Trądzik może mieć istotny wpływ na psychikę człowieka, szczególnie w okresie dorastania, kiedy wygląd zewnętrzny ma duże znaczenie w kształtowaniu samooceny. Osoby cierpiące na trądzik często borykają się z obniżoną pewnością siebie, ponieważ zmiany skórne sprawiają, że czują się mniej atrakcyjne. Negatywny obraz własnego wyglądu odbija się na różnych aspektach życia, takich jak relacje społeczne, wyniki w pracy czy szkole. Problem ten może prowadzić do trudności z akceptacją swojego ciała, co dodatkowo pogłębia poczucie izolacji i stres związany z interakcjami z innymi ludźmi.

Osoby dotknięte trądzikiem często unikają spotkań towarzyskich, zdjęć czy nawet zwykłych rozmów, obawiając się negatywnych reakcji otoczenia. To wszystko może prowadzić do lęków społecznych, a w niektórych przypadkach nawet do rozwoju depresji, która objawia się chronicznym smutkiem, wycofaniem i brakiem energii.

Warto jak najszybciej podjąć leczenie trądziku, aby zapobiec jego długotrwałym skutkom zarówno na skórze, jak i na psychice. Nieleczone zmiany skórne mogą prowadzić do trwałych blizn i przebarwień, które trudno jest usunąć. Szybkie leczenie pozwala ograniczyć ryzyko powstawania tych zmian, a także poprawia ogólną jakość życia. Czysta cera sprawia, że osoby dotknięte problemem czują się bardziej pewne siebie, co pozytywnie wpływa na ich relacje społeczne i zaangażowanie w życie zawodowe.

Dzięki wczesnej interwencji można także zapobiec rozwojowi problemów psychicznych, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe, które często są związane z niską samooceną wynikającą z widocznych zmian na skórze. Wczesne leczenie nie tylko poprawia stan skóry, ale również daje lepsze rezultaty, skracając czas i stopień skomplikowania terapii w porównaniu do leczenia zaawansowanych form trądziku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *