Magnez odgrywa niezwykle ważną rolę w organizmie człowieka oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie niemal wszystkich układów. W przypadku niedoboru tego pierwiastka warto zatem dostarczyć go poprzez suplementację. Jaki magnez wybrać? Sprawdź co należy wziąć pod uwagę podczas zakupów.
Rola magnezu w organizmie. Dlaczego warto się suplementować?
Do czego służy magnez w organizmie? Jest to pierwiastek, który m.in. reguluje działanie ponad 600 enzymów, kontroluje ciśnienie krwi i pracę serca oraz wspiera syntezę białek. Magnez to także:
- pierwiastek budujący układ kostny, współpracuje z wapniem w utrzymaniu zdrowych kości i zębów
- czynnik wpływający na pobudliwość tkanki nerwowej,
- pierwiastek wpływający na syntezę jądrowego DNA,
- wsparcie dla mięśni. Magnez pomaga zapobiegać skurczom mięśni oraz wspiera ich prawidłowe funkcjonowanie, co jest istotne zarówno dla osób aktywnych fizycznie, jak i prowadzących siedzący tryb życia,
- reguluje pracę serca i wpływa na stabilność rytmu serca,
- bierze udział w metabolizmie energetycznym, wspierając produkcję ATP, co zapewnia energię na poziomie komórkowym
Magnez reguluje też pracę tarczycy, poprawia pracę szarych komórek, a nawet zmniejsza ryzyko cukrzycy i depresji. Najlepiej dostarczać ten pierwiastek razem z pożywieniem. Znajdziesz go m.in. w produktach zbożowych, orzechach, ziemniakach, kakao oraz nasionach roślin strączkowych. Jeśli dieta jest w nie uboga, może być to jednak niewystarczające.
Jak rozpoznać niedobór magnezu
Zapotrzebowanie na magnez zależy od wielu, różnych czynników i wynosi zazwyczaj od 290 do 450 mg na dobę w przypadku osób dorosłych. Pierwiastek wypłukuje się jednak przy częstym spożywaniu m.in. kawy, herbaty i alkoholu, dlatego dość często występują jego niedobory. Czym się to objawia? Zwróć uwagę na:
- drganie powiek,
- skurcze mięśni,
- mrowienie kończyn,
- problemy ze snem,
- osłabienie,
- zawroty głowy.
Jeśli niskie stężenie magnezu utrzymuje się przez długi czas, może spowodować groźne dla zdrowia powikłania. Należą do nich m.in. nadciśnienie, insulinooporność, miażdżyca i depresja.
Co oznacza przyswajalność magnezu?
Wchłanianie jonów magnezu odbywa się w jelicie cienkim oraz dwunastnicy (częściowo). Z żywności wchłania się go zwykle ok. 30-50 proc. Co z suplementami? Magnez występuje w nich w formie soli organicznych lub nieorganicznych. Każdy związek cechuje się zaś innym stopniem przyswajalności.
Jaki magnez najlepiej przyswajalny warto wybrać? W przypadku organicznych soli magnezu doskonale sprawdza się cytrynian i mleczan. Wśród soli nieorganicznych, najwyższy stopień przyswajalności posiada zaś chlorek magnezu. Taki dobrze przyswajalny magnez jest świetnie wchłaniany przez organizm, dlatego przynosi najwięcej korzyści dla zdrowia.
O jakie witaminy może być wzbogacony magnez?
Dobrej jakości magnez powinien być dobrany do Twoich potrzeb nie tylko pod względem stężenia tego pierwiastka. Dostępne na rynku preparaty często są wzbogacone o inne minerały oraz witaminy, które mają zapewnić jeszcze skuteczniejsze działanie. Jaki magnez najlepiej brać? Dobrym rozwiązaniem są produkty zawierające składniki poprawiające wchłanianie magnezu, takie jak witamina B6. Popularnym wyborem jest też suplement z magnezem, potasem, sodem i wapniem, który dba o równowagę elektrolitów w organizmie.
Jaką formę suplementu wybrać?
Suplement z magnezem może być dostępny w formie tabletek, kapsułek lub musujących pastylek. W zależności od swoich upodobań możesz też zdecydować się na preparat w płynie. Który z nich to dobry preparat z magnezem? Wszystko zależy od Twoich upodobań. Istotne jest przede wszystkim stężenie pierwiastka oraz skład preparatu (lepiej unikać substancji słodzących).
Jak często suplementować się magnezem?
Zalecana dzienna dawka magnezu dla dorosłych wynosi 310–420 mg, w zależności od płci, wieku i stylu życia. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania (np. intensywny trening, stres, ciąża) dawka może być większa, jednak warto skonsultować się z lekarzem.
Przeciwwskazania?
Nadmiar magnezu w organizmie (hipermagnezemia) może prowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych, biegunki, a w skrajnych przypadkach – problemów z sercem. Dlatego ważne jest, by nie przekraczać zalecanych dawek suplementacji.
Skuteczny sposób na prawidłowe stężenie magnezu w organizmie
Jak znaleźć magnez z dobrym składem? To proste. Zajrzyj do AlmaMed i wybierz produkt, dzięki któremu uzupełnisz niedobór magnezu. Suplementy o różnorodnych składzie i zastosowaniu łatwo dopasujesz do swoich potrzeb.
Podsumowując, magnez jest kluczowym minerałem dla utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego, a jego niedobór może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Regularne dostarczanie go z diety lub suplementów może wspierać prawidłowe funkcjonowanie organizmu na wielu poziomach.
Chcesz poczytać o innych suplementach diety? Może o potasie? Zerknij! Przekonaj się jak wiele można zmienić stosując odpowiedzią suplementację.
Źródło danych:
- https://www.healthlabs.care/pl
- www.almamed.pl
- www.formeds.pl